Platforma do wystawienia e-recept odmówiła współpracy

Dlaczego system się zawiesza?

Grudzień to ostatni miesiąc, kiedy lekarze mogą poćwiczyć wystawianie recept w systemie elektronicznym. Od 8 stycznia e-recepty będą musieli wystawiać już obowiązkowo. Dlatego nie dziwi duże zainteresowanie szkoleniami, które pod koniec roku organizują zarówno izby lekarskie, jak i NFZ. Problem w tym, że korzystanie na masową skalę z platformy, za pomocą której wystawia się e-receptę, spowodowało liczne problemy techniczne. Lekarze alarmują, że nie są to pojedyncze przypadki. Na domiar złego zakłócenia trwały nie kilka minut, lecz po kilka godzin.
– Kolejny dzień, gdy zdenerwowani lekarze próbują przygotować się w OIL w Warszawie do e-recepty – poinformował samorząd lekarski.
Lekarze zgłaszali, że Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) mulił, nie działał lub po prostu wylogowywał użytkowników, co powodowało konieczność wypełniania formularza kilka razy. Jak donosi warszawska izba, jedna z lekarek, która próbowała telefonicznie rozwiązać ten problem, łącząc się z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), poświęciła na to trzy godziny.
Aby wystawiać e-receptę, prowadzący praktykę lekarz musi podłączyć się do Systemu P1. W tym celu należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie https://rpwdl.csioz.gov.pl. Złożenie wniosku jest możliwe tylko po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. I właśnie to stało się newralgicznym punktem systemu e-zdrowia w przededniu powszechnego obowiązku wystawiania recept elektronicznych. Tylko w listopadzie od momentu udostępnienia RPWDL o przerwach technicznych informowano cztery razy.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować