Dzieci przedwcześnie urodzone – jak je szczepić w dobie epidemii?
Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach
Dzieci przedwcześnie urodzone. Czy traktować tę grupę jako priorytetową i w pierwszej kolejności powrócić do kontynuacji PSO? Czy do przyjęcia takiej grupy dzieci powinniśmy szczególnie się przygotować, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem?
Tekst na podstawie wypowiedzi dr n. med. Hanny Czajki
Wcześniaki są grupą dzieci, które powinny być szczególnie chronione. Dlatego szczepienie w tej grupie pacjentów jest wyjątkowo istotne. Szczepienia wcześniaków należy rozpocząć zgodnie z wiekiem urodzeniowym, czyli między szóstym a ósmym tygodniem życia, o ile wcześniak nie przebywał dłużej w szpitalu. Szczepienia wcześniaków w warunkach szpitalnych są w tym momencie szczególnie ważne, dlatego istotne jest, żeby dzieci, które przebywają dłużej niż 42 dni w oddziałach neonatologicznych, były szczepione jeszcze przed opuszczeniem szpitala. Wtedy pediatra może się odpowiednio przygotować i kontynuować szczepienia po 6 tygodniach od poprzedniej dawki. Naturalnie, tego typu zalecenia nie dotyczą szczepionki przeciw rotawirusom. Jeśli dziecko jest w wieku, w którym możemy jeszcze rozpocząć szczepienia, należy zadbać o to, żeby zaraz po opuszczeniu szpitala, zaprosić je do poradni i uzupełnić wykonane dotychczas szczepienia obowiązkowe o szczepienia zalecane, szczególnie tą szczepionką. Wcześniaki powinny być również objęte poszerzoną profilaktyką. Jeżeli rodzice zatem zdecydują się i będą mogli sfinansować szczepienia przeciw meningokokom, to jest to również zalecane szczepienie, zarówno jeśli chodzi o meningokoki grupy B, jak również ACWY.
Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasie ➤ https://podyplomie.pl/medVOD/films/4981