ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Cukrzyca typu 2 i depresja – jak leczyć choroby współistniejące?
O diagnostyce i terapii w najnowszym wydaniu „Diabetologii po Dyplomie”
Depresja jest uważana za potencjalny oraz podlegający modyfikacji czynnik ryzyka wystąpienia cukrzycy i jej powikłań. Z przeprowadzonych badań wynika, że cukrzyca występuje u osób z chorobami psychicznymi takimi jak depresja znacznie częściej niż w populacji ogólnej. Metaanaliza przeprowadzonych 33 badań (populacja badana – 2 411 641 osób) wykazała, że ryzyko względne rozwinięcia się cukrzycy typu 2 w przebiegu depresji wynosi 1,32 (95% przedział ufności [CI – confidence interval] – 1,18-1,47). Ujmując inaczej, u osób z depresją w porównaniu z populacją ogólną występuje 32% wzrost ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Statystycznie ok. 5-10% wszystkich osób chorujących na cukrzycę (zarówno typu 1, jak i 2) cierpi na depresję, a zapadalność na nią jest około 1,5-2 razy większa u osób chorujących na cukrzycę w porównaniu z populacją ogólną.
Jakie są zależności pomiędzy wspólnym patomechanizmem depresji i cukrzycy typu 2? Jakie są specyficzne aspekty diagnostyki i terapii oraz farmakoterapia w przypadku współwystępowania cukrzycy typu 2 i depresji? – wyjaśniają lek. Maria Filip, mgr Monika Wasilewska-Sobczak oraz prof. Piotr Gałecki, autorzy artykułu „Problemy diagnostyczne i terapeutyczne związane ze współchorobowością cukrzycy typu 2 i depresji” w najnowszym wydaniu „Diabetologii po Dyplomie”.