Ping pong lekarzy z Ministerstwem Sprawiedliwości

Batalia o zniesienie kary więzienia za błędy medyczne trwa

Ministerstwo Sprawiedliwości nie spieszy się z usunięciem z Kodeksu karnego zapisów o karze więzienia za błędy medyczne. W ostatnim piśmie do OZZL resort przekonuje do swoich racji.
Reakcja OZZL na wyjaśnienia Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego MS była natychmiastowa. – Niestety, musimy zauważyć, że odpowiedź ta nie jest na temat postulatu zgłoszonego w naszym piśmie. W odpowiedzi zawarte są wyjaśnienia dotyczące skutków ostatniej nowelizacji art. 37a Kodeksu karnego w odniesieniu do karania za tzw. błędy medyczne. My natomiast nie prosiliśmy o takie wyjaśnienia. Nasze pismo zawierało wniosek o podjęcie prac, aby w Kodeksie karnym błędy medyczne były ujęte w odrębnych przepisach niż inne czyny – tłumaczy w odpowiedzi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.
Wyjaśnia on, że dzięki realizacji postulatu lekarzy, zmiany przepisów dotyczących pospolitych bandytów nie powodowałyby „przy okazji” zmiany traktowania błędów medycznych i nie dochodziłoby do niepokojów społecznych – tak po stronie medyków, jak i pacjentów obawiających się, że nie będzie komu ich leczyć.
ZK OZZL wystosował kolejne pismo do MS z prośbą o odpowiedź na postulat wyodrębnienia w Kodeksie karnym przepisów dotyczących wyłącznie błędów medycznych. – Przypominamy również o naszym wniosku, aby w przygotowaniu tych przepisów wzięli udział przedstawiciele środowisk medycznych, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Ministerstwo Zdrowia – dodał Krzysztof Bukiel.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować