Leczenie raka jajnika z certyfikatem

Ultraradykalne operacje w Białymstoku

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jako pierwsze i jedyne w Polsce, otrzymało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i stało się akredytowanym ośrodkiem leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery).
– Akredytacja jest potwierdzeniem, że w naszym ośrodku pacjentki są diagnozowane i leczone w oparciu o najwyższe europejskie standardy opieki medycznej – powiedział dr hab. med. Paweł Knapp, koordynator UCO. – To jasny sygnał dla chorych kobiet, że możemy zaoferować określone umiejętności, doświadczenie, organizację i optymalny poziom opieki chirurgicznej.
– Oferujemy dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia w chorobie, która wymaga dużego zaangażowania personelu medycznego – dodał dr hab. med. Jan Kochanowicz, p.o. dyrektor USK.
ESGO jest naukowym autorytetem w dziedzinie ginekologii onkologicznej, wyznaczającym standardy w zakresie interdyscyplinarnej opieki i kształcenia specjalistów. Certyfikat przyznaje na 5 lat. Aby go uzyskać, UCO w Białymstoku musiało przedstawić członkom komisji wyniki wszystkich wykonanych operacji raka jajnika przeprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat: ilość, ich rozległość i technikę. Na podstawie wyników badania histopatologicznego tkanek pobranych podczas operacji oceniano także, czy zastosowane leczenie było wystarczająco radykalne. Analizowano również powikłania po zabiegu operacyjnym.
Niezwykle ważny jest sposób operowania. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że najlepsze rokowania są w przypadku zastosowania ultraradykalnych operacji. Polegają one na pozaotrzewnowym, jednoczesnym usunięciu macicy, przydatków – chorych jajników i jajowodów, często z fragmentem jelita grubego, a następnie z jego zespoleniem, oraz wszelkich innych zajętych nowotworem tkanek. Zabiegi te trwają niekiedy wiele godzin, są niezwykle trudne technicznie i bardzo obciążające dla organizmu. Ale znacząco wydłużają życie.
– Z powodu późnego wykrycia choroby przeciętna Polka, u której wykryto zaawansowanego raka jajnika, żyje średnio 36 miesięcy, a Amerykanka, u której zastosowano ultraradykalne leczenie, aż 106 miesięcy – powiedział dr hab. Paweł Knapp.
W USA takie operacje wykonuje się od ponad 30 lat, w Białymstoku od 11 lat. Średnio rocznie około 75, w tym ponad 50 dotyczy nowotworów zaawansowanych. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technik leczenia życie pacjentek wydłużyło się do ponad 54 miesięcy.

MSS