ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarzy trzeba uczyć, jak dokumentować przemoc?
Resort gotowy rozmawiać o szkoleniach dla lekarzy współpracujących z policją
Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował stanowisko Ministerstwa Zdrowia w kwestii szkolenia lekarzy na temat wykrywania i dokumentowania przypadków tortur, okrucieństwa, przemocy i poniżania.
Interwencja RPO miała związek z demonstracją 7 i 8 sierpnia w Warszawie przeciw publicznemu zatrzymaniu Margot. Policja bezceremonialnie potraktowała kilkadziesiąt osób. Rzecznik dokładnie zbadał sprawę i przedstawił władzom zalecenia.
Rzecznik skierował do resortu zdrowia przypomnienie, że lekarze, którzy mają kontrakt z osobami zatrzymanymi, za słabo znają obowiązki wynikające z Protokołu Stambulskiego. Zwrócił uwagę, że jest to jedno z narzędzi przeciwdziałania przemocy ze strony funkcjonariuszy państwa: podpowiada lekarzom, w jaki sposób dokumentować dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości stan zdrowia i obrażenia u osób pozbawionych wolności, by nie było wątpliwości, co je spowodowało. Jest to oficjalny dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Rzecznik postulował, by uwzględnić w programie szkoleń zawodowych lekarzy tematykę poświęconą opisanym w Protokole Stambulskim metodom wykrywania i dokumentowania przypadków tortur i innych form okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie ma takiej potrzeby, gdyż głównym zadaniem lekarza jest stawianie diagnozy i leczenie, a nie sporządzanie dokumentacji dla wymiaru sprawiedliwości. – Programy specjalizacji mają ograniczony czas i tematykę ich realizacji i obecnie nie przewiduje się ich uzupełniania o inne zagadnienia. Lekarze podmiotów współpracujących z jednostkami policji, w których znajdują się pomieszczenia dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych do wytrzeźwienia, mogą zostać przeszkoleni w zakresie wypełniania szczególnej na te potrzeby dokumentacji medycznej oraz z zasad związanych z poruszaniem się i możliwościami prowadzenia badań lekarskich w obiektach podległych policji. Szkolenie takie może być zorganizowane w ramach doskonalenia zawodowego, e-learningowego lub samokształcenia – napisał wiceminister Waldemar Kraska.