ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pielęgniarka zamiast lekarza zakwalifikuje do szczepień?
Zwiększy się dostępność do szczepień dla dorosłych, a zwłaszcza dla seniorów
Szykujące się do strajku pielęgniarki domagają się zwiększenia ich uprawnień w POZ oraz umożliwienia im kwalifikacji do szczepień. Taki m.in. postulat zgłosił samorząd pielęgniarek podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim 16 listopada.
W spotkaniu, które było poświęcone sytuacji w ochronie zdrowia, uczestniczyli: prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prezes Rady Ministrów, minister zdrowia oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
– Chodzi o kwalifikowanie przez pielęgniarki do szczepień osób dorosłych przeciwko grypie, ale też np. pneumokokom czy COVID-19. Kwalifikowanie odbywałoby się w ramach porady pielęgniarki POZ i finansowane byłoby przez NFZ – mówi w rozmowie z podyplomie.pl Zofia Małas, prezes NRPiP.
Jak dodaje Zofia Małas, dzięki temu pielęgniarki nie tylko lepiej wykorzystają swoje kompetencje, ale też zwiększy się dostępność do szczepień dla dorosłych, a zwłaszcza dla seniorów.
Wkrótce postulat wraz z innymi oraz propozycjami wdrożenia znajdą się na biurku premiera i ministra zdrowia. Strona rządowa ma odnieść się do propozycji przed kolejnym spotkaniem.
Przypomnijmy, że od sierpnia tego roku zgodnie z rozporządzeniem o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki, w zależności od posiadanych uprawnień zawodowych, mogą m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia ran, przepisać leki (z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe), wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki), wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
Z kolei położna w ramach porady POZ m.in. udziela porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i w dziedzinie onkologii ginekologicznej, dobiera sposoby leczenia ran, przepisuje leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawia recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawia zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawia skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonuje oraz interpretuje badania KTG.
Nadal jednak brakuje adekwatnej wyceny tych świadczeń, o co apelują organizacje pielęgniarek.