ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowe dane o zachorowaniach i zgonach medyków
Kto zapewni ochronę finansową rodzinom zmarłych lekarzy?
Na koronawirusa zmarło 43 lekarzy, 32 pielęgniarki, 6 dentystów, 3 farmaceutów, 2 ratowników medycznych i 2 położne – takie najnowsze dane przekazało dziś Ministerstwo Zdrowia.
Podano też informacje o łącznej liczbie zakażonych medyków w Polsce od początku pandemii do 1 grudnia. Zakażenie wykryto u 15 720 lekarzy, 1253 diagnostów laboratoryjnych, 40 669 pielęgniarek, 3754 położnych, 2487 ratowników, 1407 dentystów, 1636 farmaceutów i u 20 felczerów – podaje PAP.
Źródłem danych o zakażeniach jest rejestr EWP testy. Informacje o zgonach obejmują te stwierdzone w trakcie hospitalizacji. Są one wykazane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19.
Dla zobrazowania skali - od początku epidemii w kraju badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 1 mln 28 tys. 610 osób, z których 18 828 zmarło. Przebadano dotąd ponad 6 mln 133 tys. osób. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa ok. 20 tys. chorych.
2 grudnia 2020 r., Światowe Stowarzyszenie Lekarzy (World Medical Association), którego członkiem jest Naczelna Izba Lekarska, zaapelowało o ustanowienie rekompensat dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19.
Według WMA niezbędne jest uznanie COVID-19 za chorobę zawodową, a także zapewnienie lekarzom oraz innym pracownikom medycznym w razie choroby pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.
WMA zwróciło także uwagę, że ochrona dla personelu medycznego musi być zapewniona w sposób ciągły, a osoby dotknięte chorobą potrzebują tej ochrony bezzwłocznie.
Polskie Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że stwierdzenie choroby zawodowej u lekarzy w przypadku COVID 19 odbywa się na takich samych zasadach jak innych chorób zakaźnych.
To oznacza dla poszkodowanego lekarza konieczność wystąpienia na ścieżkę długiej i skomplikowanej procedury. Uproszczenia formalności związanych ze stwierdzeniem choroby zawodowej COVID-19 u osób wykonujących zawody medyczne domaga się Naczelna Rada Lekarska.