Jaka jest nowa kolejność szczepień?

Etap pierwszy podzielony na trzy części

Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane – poinformował w środę 20 stycznia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Rząd dokonał korekty w harmonogramie szczepień i wprowadził osoby przewlekle chore do pierwszej grupy – zaraz po seniorach – co według doniesień prasowych było związane z interwencją wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, wyjaśnił, że początkowo po analizie okazało się, że prawie 3/4 społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.
Dodał, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielkiej liczby osób, które są poniżej 60. roku życia, ale mają choroby, które będą powodowały, że przebieg COVID-19 będzie bardzo ciężki.
Horban wyjaśnił, że chodzi o chore osoby, które są wentylowane mechanicznie w domu. – Jest to grupa 8 tys. osób. Ci ludzie, jeżeli zakażą się, to właściwie w stu procentach umrą – powiedział.
Do grupy pierwszej zostaną dodane też osoby po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby chore na nowotwory, „zwłaszcza takie, które są aktywnie leczone”.
W rezultacie etap 1 szczepień zostanie podzielony następująco: w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych).
Co do terminów, to  wiadomo na razie, że 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. - O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco - poinformowało podyplomie.pl Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

 

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować