ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Stolica prosi wojewodę o lekarzy, wojewoda szuka ich w placówkach miejskich
W nowym szpitalu tymczasowym rozpaczliwie brakuje lekarzy
Otwarty w lutym Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie nie jest gotowy na przyjęcie większej liczby chorych z COVID-19, bo wciąż brakuje lekarzy. Liczy na pomoc wojewody.
– Brakuje jeszcze ok. 100 lekarzy i ponad 100 pielęgniarek. Walczymy o to, aby zatrudnić pracowników do tej placówki, a w tym tygodniu udało nam się podpisać umowy z kolejnymi 23 osobami – poinformowała podyplomie.pl Karolina Gałecka, rzecznik prasowy m. st. Warszawy.
Szpital został otwarty o pół roku wcześniej, niż planowano. Jego budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 roku, a w ubiegłym roku władze miasta porozumiały się z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tymczasowy szpital covidowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy ma przyjmować także tych pacjentów, którzy wymagają intensywnej opieki.
Ponieważ placówka zmaga się z brakami personelu, władze miasta zwróciły się do wszystkich miejskich poradni POZ i specjalistycznych oraz szpitali z prośbą o wskazanie pielęgniarek i lekarzy do pełnienia dyżurów. Znalazł się tyko jeden lekarz oraz cztery pielęgniarki środowiskowe.
Karolina Gałecka przypomina, że miasto musi przygotować 356 łóżek dla pacjentów covidowych, ale braki kadrowe stanowią problem.
– W celu uzupełnienia braków kadrowych w Szpitalu Południowym zwracaliśmy się z prośbą do wojewody mazowieckiego o możliwość oddelegowania personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym uruchomionym w Szpitalu Południowym. W związku z powyższym tym bardziej dziwi nas decyzja wojewody o wskazaniu z każdego szpitala miejskiego po 5 lekarzy i 10 pielęgniarek. Sytuacja, z którą mamy więc do czynienia, jest niedorzeczna, a fakt, że ma miejsce w czasie kolejnej fali zachorowań, oznacza jedynie, że władze centralne nie wypracowały żadnego planu działań – informuje podyplomie.pl Karolina Gałecka.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyjaśnił, że szpitale nie wytypowały lekarzy. I przypomina, że skierowanie personelu jest konieczne, by poszerzyć bazę łóżkową w Szpitalu Południowym.
Co zamierza wojewoda? Jak informują jego służby, wspiera on rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której znajduje się formularz aplikacyjny.
Wojewoda zwrócił się z prośbą do prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie. W rezultacie ogłoszenie o rekrutacji ukazało się na stronie internetowej izby lekarskiej.