BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
NRL: polscy lekarze najgorzej wynagradzani w UE
Samorząd lekarski o rządowej propozycji minimalnej płacy lekarza
Naczelna Rada Lekarska ujawniła, jakie są rządowe propozycje podwyżek dla lekarzy w najbliższych latach. W 2021 r. płaca minimalna ma wynosić 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla specjalisty, a w 2024 - 1,38.
- Stwierdzamy, że lekarze, lekarze dentyści i osoby wykonujące inne zawody medyczne w Polsce są i nadal będą proporcjonalnie najgorzej wynagradzani w stosunku do innych państw Unii Europejskiej, a złożone przez MZ propozycje jedynie tę patologię pogłębiają – ocenia Naczelna Rada Lekarska w stanowisku podjętym 12 marca. - Samorząd lekarski odbiera zgłoszone propozycje jako przejaw arogancji władzy - przedstawiciele rządu RP uznali, że ludzie wykonujący zawód lekarza są w systemie opieki zdrowotnej nieistotni i zbędni – oświadczyła NRL.
Jak podkreśla samorząd lekarski, propozycja rządowa zupełnie odbiega nie tylko od oczekiwań pracowników medycznych, ale i pracodawców. W sposób jednoznaczny wskazuje, że system opieki zdrowotnej jest nadal dla decydentów nieistotną gałęzią gospodarki, niewymagającą inwestycji w kadry medyczne, mimo najwyższej w całej gospodarce dysproporcji w zakresie popytu i podaży pracowników.
NRL zwraca uwagę, że w najbliższym czasie, ze środków unijnych ma być odbudowywany m.in. sektor ochrony zdrowia. W planach rządowych nie znalazła się jednak inwestycja w kadry.
NRL ostrzega, że czeka nas zapaść publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, migracja wewnętrzna lekarzy do sektora usług komercyjnych lub emigracja zarobkowa do innych państw Unii Europejskiej. Wszystko to wpłynie jedynie na dalsze ograniczanie dostępu do usług medycznych, wydłużenie czasu oczekiwania na podstawowe świadczenia oraz doprowadzi do pogarszania się stanu zdrowia polskiej populacji.
Naczelna Rada Lekarska zadeklarowała w stanowisku determinację w dążeniu do ratowania publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Bez istotnego wzrostu finansowania, w tym również istotnego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników medycznych, będzie stanowił on zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.