Paszporty covidowe coraz bliżej

Kiedy będzie można ściągnąć aplikację?

Między 20 a 25 maja rozpocznie się pilotaż paszportów covidowych – poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. Jak wyjaśnił w rozmowie z RMF FM, w odpowiedniej aplikacji zawarte będą informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały, czy mają aktualne testy covidowe.
Minister pytany, czy od 20 zaszczepieni będą mogli ją ściągnąć wyjaśnił, że nie. - Powiedziałem, że to jest pilotaż w ogóle. To jest rozwiązanie unijne i do niego wchodzi część krajów Unii. I oczywiście na początku nie wejdą wszyscy zainteresowani do tego systemu. Natomiast szczegóły w najbliższych dniach na pewno przedstawi ministerstwo zdrowia, bo ono prowadzi ten program – powiedział Dworczyk.
Pilotaż ma polegać na testowaniu informacji zawartych w certyfikacie, czyli: zaświadczenie o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz potwierdzenie o przechorowaniu COVID-19.
We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że Polska od 1 czerwca będzie w pełni gotowa do przystąpienia do certyfikatów szczepiennych. Mają one jednak być dostępne od 21 czerwca.
Obecnie trwają negocjacje między Radą Unii Europejskiej, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Aby unijne rozporządzenie w sprawie certyfikatów szczepiennych weszło w życie potrzebna jest zgoda tych trzech instytucji.
Przypomnijmy: proponowane przez Komisję Europejską paszporty, zwane także zielonymi zaświadczeniami cyfrowymi, mają ułatwić swobodne przemieszczanie się obywateli między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Paszporty covidowe miałyby umożliwiać podróż samolotem lub pociągiem oraz korzystanie z restauracji, hotelu czy teatru.
 O taki dokument szczególnie mocno ubiegają się kraje, w których gospodarka bazuje w dużej części na turystyce, a więc m.in. Grecja, Włochy, Hiszpania.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło propozycję wydawania paszportów covidowych. - Omawiane zaświadczenie związane z pandemią COVID-19 ma być narzędziem tymczasowym, stosowanym do czasu zakończenia pandemii COVID-19. Tym niemniej Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zachęca instytucje unijne do kontynuowania prac nad wdrożeniem wspólnej europejskiej karty szczepień, która mogłaby być elementem krajowych programów immunizacyjnych – czytamy w przyjętym stanowisku.
Podobne stanowisko w sprawie Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego przyjął Stały Komitet Lekarzy Europejskich CPME.

id