Lekarze walczą w Sejmie o podwyżki

Nie będzie Polskiego Ładu z nisko zarabiającymi lekarzami

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wezwał ministra zdrowia, prezesa Rady Ministrów i prezesa PiS do rozważenia zmiany kwoty pensji gwarantowanych dla lekarzy specjalistów. To ostatni moment na podwyższenie od lipca wynagrodzeń minimalnych zgodnie z oczekiwaniami lekarzy. Projekt przewidujący podwyżki na poziomie 19 zł dla lekarzy specjalistów przyjęła w środę Rada Ministrów, obecnie pracują nad nim posłowie.
Zarząd Krajowy OZZL odniósł się też w piśmie do programu partii rządzącej zwanego Polskim Ładem, w którym ochrona zdrowia została przedstawiona jako „pierwszy filar”.
Jak podkreśla przewodniczący związku dr Krzysztof Bukiel, OZZL docenia zapowiedź zwiększenia finansowania publicznej ochrony zdrowia do 6% PKB w roku 2023 i do 7% w roku 2027.
– Obawiamy się jednak, że wiarygodność tych zapowiedzi jest mocno wątpliwa – zaznacza dr Bukiel.
Związkowiec przytacza wypowiedź prezesa PiS z okresu przed wyborami w 2015 roku. W Turku 28.09.2013 roku Jarosław Kaczyński stwierdził, że lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód, do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać.
– Dzisiaj, kiedy Prawo i Sprawiedliwość ma możliwość zrealizowania tej zapowiedzi, minister zdrowia przedstawia propozycję ustawy określającej gwarantowane minimalne pensje dla lekarza specjalisty w wysokości 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, co oznacza – dla lekarzy zatrudnionych w szpitalach – obniżkę o 20% (z 1,6 do 1,31) w relacji do przeciętnego wynagrodzenia, a dla pozostałych wzrost o 3% (z 1,27 do 1,31). Nie jest to poziom zapowiadanych „bardzo dobrych” zarobków – ocenia dr Bukiel.
Jego zdaniem trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami, zmuszonymi do dorabiania do pensji podstawowej. – Taka sytuacja ma negatywne konsekwencje, uderzające nie tylko w lekarzy, ale i w pacjentów – ostrzega przewodniczący OZZL.
Przypomnijmy, że wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 6769 zł brutto dla lekarza specjalisty przewiduje od lipca projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Projekt w środę przyjęła Rada Ministrów, dziś (czwartek) obradują połączone sejmowe komisje: Zdrowia i Finansów Publicznych.

id