Podstawowa opieka zdrowotna z kontraktami i nowymi zasadami finansowania

Lekarze rodzinni porozumieli się z resortem i NFZ

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wraz z prezesem NFZ Filipem Nowakiem poinformowali o osiągniętym porozumieniu z lekarzami rodzinnymi i przedłużeniu umów na świadczenie usług.
Porozumienie zostało podpisane w niedzielę 27 czerwca, a aneksy do umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ po 30 czerwca, świadczeniodawcy mieli podpisać w poniedziałek do godz. 12. Będą one przedłużone na 18 miesięcy.
Niedzielski podkreślił, że podpisanie umów na 18 miesięcy cieszy go. Do tej pory umowy zawierane były na krótszy okres, więc nowe kontrakty zapewnią stabilną opiekę nad pacjentami w dłuższej perspektywie.
Minister zapowiedział poważne zmiany w finansowaniu POZ. - Chcemy przeformułować działanie podstawowej opieki zdrowotnej - zmienić system finansowania, odchodząc od płatności za każdego pacjenta zapisanego w przychodni niezależnie od odbytych wizyt, poszerzyć diagnostykę, wprowadzić premię za profilaktykę - zapowiedział na konferencji prasowej minister Niedzielski.
Wyjaśnił, że NFZ odchodzić będzie od stawek kapitacyjnych, które placówka otrzymuje za każdego zapisanego pacjenta, niezależnie od odbytych wizyt. Udział stawki będzie mniejszy, natomiast większy będzie udział tzw. fee for service. Jak mówił minister, system ryczałtowy przyczynił się do nadużywania teleporad.
Druga zmiana - dodał - polegać ma na poszerzeniu diagnostyki w POZ.
Minister zapewnił, że pacjenci chcą jak najwięcej badań wykonywać w ramach POZ i nie powielać ich, idąc do specjalistów. Jednak wystawienie skierowania powinno być warunkowane wykonaniem odpowiedniej diagnostyki.
Kolejne założenie to wprowadzenie na większą skalę tzw. quality payments, czyli wskaźników, po osiągnięciu których NFZ wypłaci przychodni premię.
Niedzielski tłumaczył, że te wskaźniki mogą dotyczyć skali zaszczepienia pacjentów przypisanych do danego lekarza. Jeśli lekarz rodzinny ma wielu zaszczepionych pacjentów, automatycznie otrzyma premię.
Minister mówił też, że zmiany mają poprawić dostępność do lekarzy, a także zwiększyć odpowiedzialność POZ za zdrowie pacjentów, „a nie zajmowanie się głównie ich chorobami”.
O zawartym z resortem porozumieniu poinformowały także Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
PZ w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie podało, że szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi.
Jednym z warunków stawianych podczas negocjacji przez Porozumienie Zielonogórskie było wycofanie się z zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. Chodzi o 70 przychodni w całej Polsce, w których zdalne konsultacje stanowiły ponad 90 proc. i które z tego powodu straciły kontrakty. W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem. Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września nowych zasad finansowania POZ. Zgodnie z nimi finansowanie przychodni mogło być podwyższone lub obniżone w zależności od odsetka teleporad.

id