Rezydenci w sierpniu przeprowadzą akcję „Szanujmy się”

Dodatkowa praca: tak, ale za nową stawkę

Porozumienie Rezydentów wezwało lekarzy do akcji „Szanujmy się”. Zasada jest prosta: od sierpnia medycy będą odmawiać każdej pracy dodatkowej za mniej niż 150 zł za godzinę.
Jak informuje na FB lek. Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów, w sezonie urlopowym w szpitalnych grafikach jest wiele luk. Trwa szukanie zastępstw, dlatego lekarze otrzymują wiele telefonów z pytaniami, czy nie dadzą rady wziąć dyżuru, którego nie ma kim obstawić.
Akcja nie wymaga odejścia od łóżek pacjentów. Chodzi tylko o pracę dodatkową, czyli kontrakt, którego warunki się negocjuje, a grafik trzeba potwierdzić. Można zadeklarować, że w sierpniu nie weźmie się za dotychczasową stawkę dodatkowych godzin. - Nie trzeba rezygnować z pracy dodatkowej, ale trzeba się cenić – czytamy na FB.
Dlatego lekarze, którzy chcą o zawalczyć o siebie, powinni poinformować zarówno osobę układającą grafik na sierpień, jak i pracodawcę, o swoich oczekiwaniach.
Rezydenci nie planują rozgłosu. Chcą tylko otrzymać za swoją pracę tyle, ile jest ona warta. Liczą, że kiedy stawki za pracę dodatkową wzrosną, będą obowiązywały już na stałe.
Jak wynika z setek komentarzy pod wpisem, większości rezydentów pomysł się podoba i zamierzają przyłączyć się do akcji.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować