ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Gdy konsultant odmówi leczenia za granicą, będzie musiał wskazać polski szpital
Resort planuje zmiany w procedurze uzyskiwania świadczeń za granicą
Kiedy konsultant krajowy lub wojewódzki odmówi pacjentowi i jego lekarzowi zgody na diagnostykę i leczenie za granicą, ze względu na możliwość uzyskania świadczenia w kraju, będzie musiał wskazać te polskie placówki, które wykonują daną terapię lub diagnostykę – takie zmiany w przepisach planuje Ministerstwo Zdrowia. Projekt rozporządzenia w sprawie wydawania zgody na uzyskanie świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu trafił do konsultacji publicznych.
Zgodnie z nowelizacją, na terapię zagraniczną, po uzyskaniu decyzji NFZ, pacjenci będą mogli udać się nie tylko do innych krajów Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), ale także do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Przypomnijmy, że z planowanego leczenia w wymienionych państwach można skorzystać w ramach unijnego mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jest to możliwe w dwóch przypadkach: jeśli pacjent nie może dłużej czekać w kolejce na udzielenie danego świadczenia, bo stan jego zdrowia znacznie się pogarsza lub jeśli potrzebne leczenie (świadczenia gwarantowane) nie są aktualnie wykonywane w Polsce. W pierwszym przypadku wniosek składany jest do oddziału NFZ, w drugim – do prezesa centrali NFZ.
Proponowana zmiana przepisów dotyczy sytuacji, gdy konsultant krajowy lub wojewódzki wyda negatywną opinię odnośnie do sfinansowania leczenia lub diagnostyki za granicą. Konsultant wydający taką opinię będzie musiał w uzasadnieniu wskazać dane świadczeniodawców, którzy mogą przeprowadzić takie leczenie lub badania diagnostyczne w kraju, a także dane potwierdzające doświadczenie wskazanych świadczeniodawców wraz z określeniem ich skuteczności.
Prezes Funduszu może jednak wybrać inny zagraniczny podmiot niż wskazany we wniosku, jeżeli stwierdzi, że gwarantuje on lepszą jakość świadczeń opieki zdrowotnej lub znacznie niższy koszt świadczenia. Kopię decyzji otrzyma lekarz, który wypełnił – w odpowiednich częściach – wniosek pacjenta.
Na konsultacje rozporządzenia przewidziano 30 dni. Projekt ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Warto zaznaczyć, że NFZ nie finansuje poza granicami Polski leczenia w ramach badań klinicznych, leczenia eksperymentalnego oraz leczenia, które nie należy do świadczeń gwarantowanych w Polsce.