BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dyrektorzy szpitali ostro do niezaszczepionych medyków
Musimy ograniczyć możliwość zakażenia pacjenta w placówce ochrony zdrowia
Ponieważ data 1 marca, od kiedy wszyscy medycy muszą być zaszczepieni przeciwko COVID-19, jest coraz bliżej, dyrektorzy szpitali ostrzegają personel przed konsekwencjami ewentualnego braku szczepień.
Przypomnijmy, że obowiązkowi podlegają, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 grudnia ub.r., osoby wykonujące zawód medyczny, pracujące w podmiotach leczniczych, ale także farmaceuci i osoby zatrudnione w aptekach oraz studenci kierunków przygotowujących do zawodu medycznego.
Do 1 marca muszą mieć certyfikat poświadczający pełne szczepienie. Obowiązek przyjęcia profilaktyki dotyczy też tych z nich, u których pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 został stwierdzony co najmniej sześć miesięcy przed 1 marca.
Nie czekając na godzinę zero, dyrektor szpitala powiatowego w Końskich zdecydował, że tylko personel posiadający certyfikat covidowy będzie mógł dalej pracować w placówce. Dyrektor szpitala dr Wojciech Przybylski zapowiedział, że nie dopuści do pracy osób, które nie spełniają wymagań sanitarnych wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia. Podobnie zresztą nie może pracować w szpitalu pracownik, który nie ma szczepienia przeciwko WZW typu B. - Musimy ograniczyć możliwość zakażenia pacjenta koronawirusem – wyjaśnia dyrektor Przybylski, który pełni również funkcję świętokrzyskiego konsultanta ds. zdrowia publicznego.
Lekarz podkreśla, że nawet pacjenci zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie zawsze mają trwałą odporność i mogą być zakażone przez personel medyczny. Szczepienia medyków pozwalają zminimalizować ryzyko.
Dyrektor wskazał, że w szpitalu w Końskich, spośród ponad 900 pracowników, szczepienia przeciw koronawirusowi dotąd nie przyjęło około 60 osób. Wśród personelu medycznego jest to kilku lekarzy i kilkadziesiąt pielęgniarek. Część z nich przeszła COVID-19, albo właśnie choruje, co oznacza, że muszą uzupełnić szczepienie.
- Personelowi medycznemu, który podważa dwustuletnie doświadczenia szczepień, powinno być zawieszane, albo całkowicie zabierane prawo do wykonywania zawodu - ocenił dr Przybylski w rozmowie z PAP.
Obowiązek szczepień nie dotyczy personelu, który ma do tego zdrowotne przeciwwskazania.