ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Drony w służbie medycyny
Od czwartku loty regularnie siedem razy dziennie
Po serii lotów testowych prowadzonych jesienią 2020 r. pod nadzorem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, od 17 lutego rozpoczną się pierwsze regularne loty długodystansowe bezzałogowych statków powietrznych pomiędzy szpitalami. Będą one realizowane przez wyspecjalizowaną firmę transportową. Drony będą latać na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem sześć-siedem razy dziennie w obie strony.
Loty odbywają się przy wykorzystaniu statku powietrznego pionowego startu na wysokości 100 m, z prędkością 72 km/h. Za bezpieczeństwo misji odpowiada operator systemu BSP. Dron jest wyposażony w system kamer umożliwiający obserwację trasy przelotu.
Choć trasy lotów zostały poprowadzone z dala od lądowisk oraz rejonu lotów paralotni i motolotni, PAŻP będzie publikowała ostrzeżenia nawigacyjne. Użytkownicy przestrzeni powietrznej są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów dronów. Strefy lotów zostaną zobrazowane m.in. w aplikacji mobilnej DronRadar, a także na stronie internetowej airspace.pansa.pl.
Urządzenia te będą mogły dostarczać krew, leki lub materiał do badań. W tej chwili krew i próbki są przewożone przy użyciu transportu kołowego, co wiąże się z oczekiwaniem na przesyłkę, choćby z powodu korków. Nowy rodzaj transportu ma spowodować, że załadunek będzie pilniej i sprawniej dostarczony pod wskazany adres.
Drony mają jeszcze inną przewagę nad transportem naziemnym: elektryczne źródło zasilania, są zatem ekologiczne. Mają też korzystniejszy stosunek masy całego urządzenia do masy przenoszonego ładunku, co oznacza, że transportowanie ładunków drogą powietrzną jest bardziej wydajne.