Prestiżowa nagroda dla prof. Andrzeja Grzybowskiego

Działalność okulisty doceniona w kraju i na świecie

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego UWM otrzymał prestiżową nagrodę Founders’ Award Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo. Nagrodę prof. Grzybowski otrzymał podczas konferencji Amerykańskiej Akademii Okulistycznej, najważniejszej konferencji okulistycznej na świecie, która odbywała się w Nowym Orleanie.
Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Refrakcyjnej (International Society of Refractive Surgery, ISRS) zrzesza członków z ponad 90 krajów. Jest partnerem Amerykańskiej Akademii Okulistycznej. Organizuje najważniejsze spotkanie specjalistów chirurgii zaćmy i chirurgii refrakcyjnej podczas Dnia Refrakcji (AAO − Subspeciality Refractive Day).
Profesor Grzybowski jest zaangażowany w wiele inicjatyw służących zdrowiu społeczeństwa. Założona i kierowana przez niego Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” jest realizatorem „Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim”, którego celem jest zwiększenie wykrywalności retinopatii cukrzycowej w Wielkopolsce. Przygotowała też w Poznaniu i powiecie poznańskim kampanię edukacyjną dla szkół i rodziców, która zwraca uwagę na rosnący problem krótkowzroczności u dzieci oraz hamowanie jej progresji.
Obecnie Fundacja prowadzi zbiórkę zaopatrzenia dla kolegów z Ukraińskiego Towarzystwa Chirurgii Witreo-Retinalnej oraz klinik okulistycznych w Ukrainie. Zbierane są materiały opatrunkowe, przybory chirurgiczne i leki, które na bieżąco konwojowane są na Ukrainę. Dodatkowo trwa zbiórka pieniężna (wszystkie szczegółowe informację znaleźć można na stronie https://okulistyka21.pl/2022/03/15/wspieramy-ukraine/).
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski jest kierownikiem Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Specjalizuje się w zabiegach chirurgii zaćmy i operacjach ciała szklistego oraz siatkówki. Jest członkiem wielu innych międzynarodowych towarzystw naukowych. W 2018 r. prof. Grzybowski jako jedyny Polak został członkiem The Retina Society − prestiżowego amerykańskiego towarzystwa naukowego zrzeszającego specjalistów zajmujących się chorobami siatkówki oka. Członkostwo w tym towarzystwie, które powstało w Bostonie w 1951 r., uzyskuje się na podstawie co najmniej 2 pisemnych wniosków obecnych członków towarzystwa oraz pozytywnej rekomendacji pozostałych. Jest także dożywotnim członkiem Europejskiej Akademii Okulistycznej (członek zarządu), Europejskiego Towarzystwa Retinologicznego Euretina (członek zarządu w latach 2016-2018), Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (członek Global ONE Advisory Board and Museum of Vision’s Program Committee), Cogan Society, EVER (przewodniczący sekcji zaćmowej oraz członek zarządu), ESCRS (kurator ESCRS Archive) oraz International Society of Refractive Surgery (członek International Council). Jako jedyny polski okulista prof. Grzybowski znalazł się na liście 2 proc. najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Bierze udział w przygotowywaniu standardów leczenia krótkowzroczności dla Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Prof. Grzybowski jest także uznanym historykiem medycyny, zwłaszcza okulistyki. Za krzewienie pamięci historycznej otrzymał w 2021 r. nagrodę Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Natomiast za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej w styczniu 2022 został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

id