Coraz więcej polskich lekarzy chce pracować za granicą

Rok 2022 może być rekordowy pod względem wyjazdu lekarzy z kraju.

Do 30 czerwca 2022 roku do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęło 445 wniosków o wydanie zaświadczenia o postawie etycznej lekarza, które jest potrzebne do uznania kwalifikacji na terenie Unii Europejskiej. To niemal tyle samo, co w całym 2021 roku (486 wniosków) - pisze Rynek Zdrowia. 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku lekarzy stomatologów. Do 30 czerwca prośbę o wydanie zaświadczenia złożyło już 106 z nich, co przekroczyło rekord sprzed dwóch lat.

Polscy lekarze migrują przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, a także do Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, Irlandii. Wyjeżdżają też do Stanów Zjednoczonych i Norwegii. Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że zwiększa się nie tylko emigracja lekarzy, ale też migracja wewnętrzna z publicznego do prywatnego sektora polskiej ochrony zdrowia. 

W niedzielę, 24 lipca, w Koninie prezes PiS Jarosław Kaczyński uspokajał wyborców, że lekarze wcale nie chcą już wyjeżdżać m.in. do pracy w Niemczech. Mówił też, że nie ma nic na przeciwko, by wybitny lekarz w Polsce zarabiał 60-80 tys. miesięcznie. Pod warunkiem, że pracuje w jednym szpitalu.


zko