BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pediatra i gastroenterolog nie będą uczyć się dwa razy, by zostać psychiatrą czy transplantologiem
Ministerstwo Zdrowia przyspiesza system szkolenia w deficytowych specjalizacjach
Pediatra będzie mógł zostać dziecięcym psychiatrą – w krótszym i uproszczonym trybie. Natomiast lekarz posiadający specjalizację z gastroenterologii będzie mógł odbyć szkolenie w dziedzinie transplantologii. Szybsza ścieżka zostanie otwarta już po zakończeniu październikowej kwalifikacji.
Takie rozwiązania przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, który ma wejść w życie 1 września. Minister zdrowia uwzględnił w nim postulaty kierowane przez krajowych konsultantów.
Choć psychiatria dzieci i młodzieży została uznana za specjalizację priorytetową, wciąż odczuwane są potężne braki. W Polsce jest 526 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego zawód wykonuje 493. Tymczasem tytuł specjalisty pediatrii lub II stopień tej specjalizacji ma w Polsce 7885.
Z kolei gastroenterologów dziecięcych jest w Polsce 109, a transplantologów – 533, z czego większość zajmuje się transplantologią dorosłych.
Dlatego - w odpowiedzi na postulaty konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej oraz środowiska gastroenterologów - podjęto decyzję o umożliwieniu lekarzom
posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie transplantologii (obecnie trwa ono 7-10 lat).
Ponadto w związku z dużym zapotrzebowaniem na lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podjęto decyzję o uwzględnieniu postulatu konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, aby umożliwić specjalistom w dziedzinie pediatrii (szkolenie trwa ok. 5 lat) uzyskania specjalizacji w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży (pełne szkolenie trwa ok. 5 lat) na podstawie skróconego programu, który uwzględnia wiedzę i umiejętności jakie posiada już lekarz pediatra.
Resort planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie od dnia 1 września 2022 r. Tym samym szkolenia specjalizacyjne w nowym trybie dla gastroenterologów oraz pediatrów będą mogły się rozpocząć po raz pierwszy jeszcze w tym roku, po październikowym postępowania kwalifikacyjnym.
To nie jedyne zmiany. W rozporządzeniu doprecyzowano zasady przeliczania średniej ocen z egzaminów uzyskanej w okresie studiów, tak aby średnia ta mogła być porównywana niezależnie od skali ocen obowiązującej na uczelni.
Wskazano również w jaki sposób należy składać zastrzeżenia co do danych zawartych we wniosku oraz punktacji.
Ponadto dokument ma rozwiązać trudności w pozyskaniu członków zespołów egzaminacyjnych przeprowadzających Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Minister przychylił się do wniosku Centrum Egzaminów Medycznych i zaproponował podnieść wynagrodzenie zarówno przewodniczącego jak i członków zespołu egzaminacyjnego.