Wiceminister Kraska o tym, co dalej ze szczepieniami przeciwko COVID-19

Koronawirus nie zniknął

Jak będzie wyglądała reorganizacja szczepień przeciwko COVID-19? Z interpelacją poselską w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się poseł Rajmund Miller (PO) wraz z grupą posłów.
W szczególności posłowie dopytywali, jak będzie wyglądał dostęp do szczepienia przeciwko COVID-19 w kolejnym sezonie szczepień oraz finansowanie tego świadczenia. Czy ustanie stanu zagrożenia epidemicznego wpłynie na kształt Narodowej Strategii Szczepień? Dopytywali także o planowane działania, by zwiększyć poziom wyszczepialności.
W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 5 maja koniec pandemii COVID-19. Jednak koronawirus nie zniknął, a COVID-19 wciąż jest ogromnym wyzwaniem. Strategia realizacji szczepień przeciwko COVID-19 opiera się na zaleceniach i rekomendacjach Europejskiej Agencji Leków (EMA).
Zgodnie z rekomendacjami EMA wszystkie osoby, które należą do jakiejkolwiek grupy ryzyka związanego z wirusem SARS-CoV-2 i nie zostały zaszczepione szczepionką adaptowaną, powinny to zrobić jak najszybciej. Do przywołanych grup ryzyka należą seniorzy 60+, osoby z niedoborami odporności oraz pracownicy ochrony zdrowia. Okres 3 miesięcy to minimalny czas na przyjęcie dawki szczepionki dwuwalentnej.
− Zgodnie z rekomendacją EMA obecnie nie planujemy podania kolejnej dawki szczepionki (trzeci booster) osobom, które dotychczas zaszczepiły się szczepionką dwuwalentną. Tym samym należy wskazać, że system realizacji szczepień nie ulega zmianie i szczepienia przeciw COVID-19 nadal są przeprowadzane na zasadach dotychczasowych, w punktach szczepień spełniających wymogi dotyczące podawania szczepionki przeciw COVID-19 – wyjaśnił Waldemar Kraska.
Zapewnił, że szczepionki są w magazynach. Natomiast jedną z największych internetowych baz wiedzy na temat szczepień w języku polskim jest prowadzony przez NIZP-PZH portal Szczepienia.info (http://szczepienia.pzh.gov.pl/). Szczepienia.info jako jedyny portal w Polsce jest członkiem podlegającej WHO sieci Vaccine Safety Network (VSN), która zrzesza wiarygodne strony internetowe poświęcone tematyce szczepień w różnych krajach.
Posłowie przypomnieli, że Polska znalazła się w gronie państw o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko COVID-19. Dotąd wykonano 57 966 780 szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 19 758 502 obywateli.
Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje w Polsce od 16 maja 2022 r. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, zostanie on odwołany 1 lipca 2023 r.

id