Obraz pracy lekarza w polskim szpitalu

Samorząd lekarski przepytuje medyków

Ile personelu pracuje na oddziale? Czy szpital zatrudnia asystentów i sekretarzy medycznych? Czy byłeś świadkiem agresji? Czy rozważasz odejście ze szpitalnictwa? – między innymi takie pytania znalazły się w przygotowanej przez samorząd lekarski ankiecie adresowanej do lekarzy. Ma ona posłużyć do zobrazowania stanu szpitalnictwa w Polsce. Jej zadaniem jest także pokazanie realiów pracy w szpitalach widzianych z perspektywy lekarzy.
Jak tłumaczy w komunikacie Marcin Karolewski, przewodniczący Komisji ds. Szpitalnictwa Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), dane będą argumentem w razie medialnych ataków, a także wskażą potrzebę reform.
− Pracujemy w szpitalach i jesteśmy świadomi, że rzeczywistość opisywana w mediach nierzadko diametralnie różni się od tej, którą widzimy na co dzień − mówi Marcin Karolewski.
Wśród problemów, które nie są podawane w oficjalnych raportach szpitali, wymienia niedofinansowanie procedur przez NFZ, przeciążenie dyżurami, problemy z dopięciem grafików, ograniczenia administracyjno-prawne, obciążenie pracą biurową.
Zdaniem przewodniczącego komisji, o ile wcześniej problemy te dotyczyły placówek powiatowych i miejskich, o tyle obecnie dotykają również szpitali klinicznych. Dodatkowo wyzwaniem dla tych placówek są obciążenia finansowe, choć z punktu widzenia pracowników podwyżki, które zagwarantowała ustawa o minimalnych wynagrodzeniach, nie wydają się wygórowane.
Ankietę przygotowała Naczelna Izba Lekarska we współpracy z Wielkopolską Izbą Lekarską. Można ją wypełnić m.in. na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku – do końca sierpnia 2023 r.
Wyniki zostaną zaprezentowane we wrześniu.

id, źródło: oilgdansk.pl