Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Lekarze nie zapomnieli o 15-letniej pacjentce z Angoli
Cristina ponownie przyleci na operację do Polski
Olsztyńscy lekarze przygotowują się do przeprowadzenia drugiego etapu leczenia 15-letniej Cristiny z Angoli, która w Polsce przeszła pomyślnie operację usunięcia olbrzymiego guza z żuchwy.
O sprawie było głośno w czerwcu, gdy nastolatka z Afryki została zoperowana w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, który specjalizuje się w tego typu zabiegach.
Dziewczynka nie miała najmniejszej szansy na uzyskanie pomocy w swoim kraju. Operacja w Polsce była możliwa m.in. dlatego, że lekarze zgodzili się wykonać operację charytatywnie, zrzekając się swojego wynagrodzenia, a dyrekcja szpitala na to przystała.
Lekarze specjaliści pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka i dr. n. med. Krzysztofa Dowgierda wycięli guz i zrekonstruowali żuchwę z kości strzałkowej dziewczyny.
Po operacji dziewczyna wróciła do Afryki. Obecnie mieszka z dala od rodzinnej wioski, uczęszcza do szkoły. Fundacja Dzieci Afryki opłaciła całej rodzinie roczne koszty mieszkania.
Jak powiedział PAP prezes Fundacji Dzieci Afryki Robert Noga, obecnie trwa zbiórka pieniędzy na sfinansowanie drugiego etapu leczenia Cristiny, jakim będzie uzupełnienie uzębienia w zrekonstruowanej żuchwie.
Koszt samego leczenia wyniesie ok. 85 tys. zł, a wraz z innymi wydatkami (pobyt pacjentki, opieka prawna, bilety lotnicze, ubezpieczenie itp.) to ok. 130 tys. zł.
Dr Krzysztof Dowgierd z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie poinformował PAP, leczenie będzie poprzedzone przygotowaniem wirtualnych modeli. Indywidualne implanty zostaną przymocowane do kości. Leczenie potrwa ok. 2 tygodni.