Ostatnia próba obsadzenia wolnych miejsc rezydenckich

Czy dodatkowy nabór się powiedzie?

Do północy 29 listopada lekarze mogą potwierdzić w Systemie Monitorowania Kształcenia, czy przyjmują miejsce specjalizacyjne w dodatkowym postępowaniu kwalifikacyjnym. Postępowanie dotyczy dziedzin tzw. priorytetowych, w których braki kadrowe są najbardziej odczuwalne (są 23 takie dziedziny).
Dodatkowy nabór Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego ogłosiło 24 listopada, po tym jak okazało się, że 1499 lekarzy nie zakwalifikowało się lub nie przyjęło zaproponowanego wariantu, a wciąż czeka 2300 wolnych miejsc.
W dodatkowym postępowaniu biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, którzy wskazali co najmniej jeden wariant wyboru obejmujący priorytetową dziedzinę medycyny w trybie rezydenckim, ale nie zakwalifikowali się we wcześniejszych etapach postępowania kwalifikacyjnego.
Według CMKP to 350 osób. Jeśli nie potwierdzą przyjęcia propozycji w SKM, tym samym odstąpią od postępowania.
Przypomnijmy, że od 2022 r. obowiązują nowe zasady naboru na specjalizacje lekarskie. Lekarz ubiegający się o specjalizację może w jednym wniosku dokonać maksymalnie 15 wyborów, wskazując dziedzinę, województwo, tryb (rezydencki lub pozarezydencki) oraz 3 jednostki, w których chciałby realizować szkolenie specjalizacyjne.
Według „Rzeczpospolitej”, zatrważa niewielka liczba lekarzy, którzy rozpoczną w tym roku specjalizacje związane z leczeniem nowotworów. W kraju specjalizację chirurgii onkologicznej i radioterapii mają zacząć po 24 osoby, a onkologii dziecięcej – 8.
To z pewnością nie jest dobra wiadomość dla 1,1 mln pacjentów onkologicznych.
Problem kształcenia onkologów nie jest nowy − w poprzednich latach brakowało miejsc rezydenckich na tych specjalizacjach.
W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym 2023 r. Ministerstwo Zdrowia przygotowało 6262 rezydentury, z czego po dwóch etapach postępowania kwalifikacyjnego wykorzystanych zostało 3939 miejsc.

id