Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Śląska Izba Lekarska zaprasza lekarzy do wspólnych ćwiczeń
Inicjatywa, z której warto skorzystać
Ciekawy prezent świąteczny w postaci filmików z ćwiczeniami do wykonania w gabinecie lekarskim w przerwie między pacjentami przygotowały Śląska Izba Lekarska i Grupa American Heart of Poland.
Zestawy prostych ćwiczeń zostały opracowane osobno dla lekarzy i dla lekarzy dentystów specjalnie po to, aby zmniejszyć ewentualny ból pleców, napięcie mięśni, zniwelować stres i spowodować lepsze samopoczucie.
Przygotował je trener personalny Krystian Kisielewski. On także pokazuje na filmach zamieszczonych na stronie internetowej ŚIL, jak poprawnie wykonać ćwiczenia.
Każde z ćwiczeń wykonuje się przez pół minuty na każdą stronę. Łącznie jest ich po osiem w każdym zestawie. Można wybrać, czy wykonać wszystkie, czy tylko niektóre. Co ważne, bez trudu wykona je każdy lekarz, mając do dyspozycji to, co znajduje się w gabinecie – biurko i krzesło.
Warto pamiętać, że lekarze są narażeni na różnorodne wyzwania zawodowe i mogą doświadczać różnych dolegliwości związanych z wykonywaną pracą. To między innymi zmęczenie i wypalenie zawodowe spowodowane długimi godzinami pracy, dyżurami w nocy, presją czasową, koniecznością podejmowania szybkich decyzji oraz emocjonalnym zaangażowaniem w leczenie pacjentów.
Mogą wówczas pojawić się objawy takie jak chroniczne zmęczenie, brak energii, apatia, utrata satysfakcji z pracy.
Dodatkowo długotrwałe siedzenie, złe ustawienie ciała podczas wykonywania zabiegów, unoszenie ciężkich przedmiotów powoduje bóle pleców, szyi, problemy ze stawami i z krążeniem.
Dolegliwości te mogą się różnić w zależności od specjalizacji lekarza oraz warunków pracy w konkretnym środowisku medycznym. Jednak, jak przekonują pomysłodawcy, regularne ćwiczenia oraz dostęp do wsparcia psychologicznego może pomóc lekarzom radzić sobie z trudnościami związanymi z wykonywaną pracą, a także zapobiec stanom emocjonalnym takim jak smutek, frustracja czy nawet wystąpieniu zespołu stresu pourazowego (PTSD).