Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
W Białymstoku przeprowadzono unikalną operację stawów i kości
Pacjentka od lat nie mogła chodzić
Wymiana stawu biodrowego, kolanowego i wstawienia implantu kości udowej, a to wszystko w jednym czasie – taką operację wykonali u 65-letniej pacjentki lekarze z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Dr Paweł Olszewski, główny lekarz operujący, poinformował w komunikacie, że takie zabiegi wykonuje niewiele ośrodków w Polsce.
Operacja trwała kilka godzin. Przeprowadziło ją czterech chirurgów.
Pacjentka miała za sobą długą historię leczenia. Jako dziecko miała nierozpoznaną i nieleczoną wrodzoną dysplazję stawu biodrowego. Jako 32 lat miała wszczepione endoprotezy obu stawów biodrowych, z reoperacją po dwóch latach. Przed dziesięcioma laty wymieniono obie te endoprotezy, z powodu zużycia, ale w trakcie wymiany jednej z endoprotez doszło do pęknięcia kości udowej. Lekarze połączyli tę kość, ale w ostatnich latach pękła ona ponownie. Pacjentka szukała pomocy w wielu miejscach, trafiła do Białegostoku.
Kierownik kliniki dr Jan Kiryluk wyjaśnił, że kobieta od dwóch lat praktycznie nie chodziła. Obecnie pacjentka już wyszła ze szpitala. Czeka ją rehabilitacja, zaczyna chodzić. Lekarze oceniają efekt operacji jako bardzo dobry.
Klinika Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku chce zwiększać zakres wykonywanych operacji.
Jak informuje PAP dr Jan Kiryluk, lekarze z tej kliniki wykonają w 2023 r. ok. 900 operacji protezoplastyki stawów: biodrowego, kolanowego i ramiennego (w tym 80 replantacyjnych, czyli ponownych zespoleń). To prawie dwukrotnie więcej niż w 2022 r.
- "Rozpoczynamy implantację protez tzw. drukowanych indywidualnie, stosowanych u pacjentów ze znaczą destrukcją tkanki kostnej. U tych pacjentów najpierw uzupełniamy ubytek w tkance kostnej elementem wydrukowanym w technologii 3D, a następnie implantujemy protezę" – dodaje dr Kiryluk.
Lekarze z USK planują od 2024 r. przeprowadzać operacje replantacyjne w ramach ogólnopolskiego systemu takich operacji, między innymi u pacjentów onkologicznych.