BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Planowane utworzenie Zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej
Reakcja resortu na wyzwania sezonu infekcyjnego
W nagraniu opublikowanym na platformie X, minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła plany utworzenia zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej. Nowa inicjatywa ma na celu skuteczne analizowanie bieżącej sytuacji zdrowotnej oraz przygotowywanie rekomendacji dotyczących optymalnego zarządzania epidemią.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez minister Leszczynę, zespół złożony będzie z ekspertów i naukowców. Obecnie trwają jeszcze prace nad skompletowaniem składu, ale proces organizacyjny jest już w trakcie.
Kiedy kolejna partia szczepionek
Wcześniejsze informacje udostępnione na platformie X donosiły również, że minister podjęła decyzję o zamówieniu kolejnej partii 200 tys. szczepionek. W najbliższych dniach do kraju ma dotrzeć 183 tys. szczepionek Nuvaxovid, firmy Novavax. Minister Leszczyna podkreśliła, że każda osoba, która zechce, będzie miała możliwość zaszczepienia się, a procedura szczepień pozostaje dobrowolna i bezpłatna.
Szczepionka została dostosowana do zwalczania aktualnie występującego podwariantu koronawirusa XBB.1.5. Od 6 grudnia br. można ją przyjąć zarówno w ramach podstawowego szczepienia, jak i jako dawkę przypominającą. Zaszczepić się mogą osoby, które ukończyły 12 lat i wcześniej nie otrzymały szczepienia przeciw COVID-19, a także te, które zaszczepiły się, a od ostatniego szczepienia minęło co najmniej 6 miesięcy.
Zainteresowanie szczepieniem chroniącym przed nowym wariantem COVID-19 jest duże. W ostatnich dniach lekarze z całej Polski donosili o brakach w zaopatrzeniu w produkt. Perturbacje z dostawami spowodowały niemożność zaszczepienia się przez wszystkich chętnych.
Rada ma m.in. czuwać na tym, by takie problemy nie pojawiały się.
Ważny głos ekspertów
Warto przypomnieć, że pierwsze gremium ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej zostało powołane na początku pandemii COVID-19 w listopadzie 2020 r. Rada Medyczna, kierowana przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana, miała analizować bieżącą sytuację zdrowotną w kraju oraz proponować działania. W styczniu 2020 r. Rada rozpadła się z powodu rezygnacji trzynastu z siedemnastu członków, co sygnalizowało wyczerpanie się dotychczasowej formuły.
Po likwidacji Rady Medycznej utworzono nowe ciało doradcze, składające się z ekspertów z różnych dziedzin. Jednak rozpoczęcie nowego sezonu infekcyjnego jesienią 2023 r. ujawniło skutki braku efektywnego monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Nakładające się wirusy grypy, RSV oraz kolejne warianty COVID-19 wymagały skoordynowanej reakcji, której brak prowadził do rozprzestrzeniania się chorób i chaosu.
Planowane utworzenie nowego zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej ma przyczynić się do szybszej reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację.