Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Brak szczepionek na Omikron i wyzwania szczepień HPV. Odpowiedzi Donalda Tuska
Premier o najpilniejszych problemach w obszarze zdrowia
Dlaczego brakuje szczepionek na nowy wariant Omikronu i co ze szczepieniami przeciwko HPV? – Na te pytania odpowiedział premier Donald Tusk podczas konferencji po środowych obradach rządu.
Niedostateczna promocja szczepień HPV: będzie kampania informacyjna
Donald Tusk zwrócił uwagę na niedostateczną promocję szczepień przeciwko HPV. "Nasi poprzednicy nie zadbali o lepszą promocję i informacje na temat możliwości szczepienia dzieci przeciw HPV, a w tej chwili pani minister Leszczyna to naprawia. Odpowiednie instytucje starają się naprawić ten błąd, czyli dotrzeć z informacją do rodziców zainteresowanych tą szczepionką" – poinformował.
Przypomnijmy, że od 1 czerwca 2023 r. dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego są dostępne bezpłatnie dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała kampanię informacyjną na ich temat, skierowaną do rodziców i młodzieży, rozpoczynając ją od stycznia.
Szczepienia przeciwko COVID-19: społeczne zmęczenie pandemią
Premier odniósł się także do ewentualnego zakupu szczepionek na COVID. "Pani minister Leszczyna przekaże informacje, jakie zamiary ma resort w tej kwestii. Wiem, że tutaj czas odgrywa rolę, ale też wiecie państwo, że zainteresowanie szczepieniami, nie tylko dostępność, jest o wiele za słabe, a także zainteresowanie bardzo spadło, jeśli chodzi o szczepienia przeciwcovidowe. W jakimś sensie przyzwyczailiśmy się do COVID, jest mniej śmiertelny, bilans jest zdecydowanie mniej tragiczny, więc podejrzewam, że to, przepraszam za określenie, oswojenie się z COVID, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, też powoduje mniejsze zainteresowanie szczepieniami" – stwierdził Donald Tusk.
– "Nie mam pewności w tej chwili, czy chodzi o ilość szczepionek, czy o kompletne nieprzygotowanie głównie aptek, które miały jeszcze tuż przed świętami szczepić i dochodziło do dramatycznych sygnałów. To była jakaś mikroskopijna ilość aptek, kilkadziesiąt w skali kraju, więc zupełny absurd. Wiem, że intensywnie za to się zabrano, żeby jak najszybciej udrożnić system i umożliwić wejście w ten system odpowiedniej ilości aptek" – przekazał Tusk.\
Według Ministerstwa Zdrowia, spośród 11 tysięcy aptek w Polsce, szczepienia wykonuje tylko pół tysiąca.
Premier poinformował, że w czwartek, 4 stycznia, minister zdrowia Leszczyna przekaże więcej informacji na temat szczepionek.
Decyzja NFZ uderzyła w pacjentów ze spektrum autyzmu: interwencja minister zdrowia
Kolejną poruszoną sprawą z obszaru zdrowia była decyzja NFZ o obniżeniu dostępności do opieki nad osobami ze spektrum autyzmu. Opinię publiczną zaalarmowała rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak.
Jak wyjaśnił premier, minister Leszczyna zwróciła się już do NFZ o natychmiastową korektę decyzji, by nie zabrakło środków przynajmniej na poziomie dotychczasowym jeśli chodzi o terapię.