Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Nowi dyrektorzy kluczowych instytutów medycznych: prof. Janina Stępińska i dr. Beata Jagielska objęły stanowiska
Wybitne specjalistki na czele ośrodków
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła nominacje dwóch wybitnych specjalistek na stanowiska dyrektorów instytutów. Prof. Janina Stępińska została mianowana dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard), natomiast dr Beata Jagielska obejmie kierownictwo w Narodowym Instytucie Onkologii (NIO-PIB).
Prof. Stępińska, która jest twórczynią Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w NIKard, podkreśla, że jej priorytetem jest doskonalenie obszaru leczenia, nauki i edukacji.
- "Narodowy Instytut Kardiologii ma ugruntowaną pozycję, ale przed nami dalsze wyzwania. Moim celem nadrzędnym jest służenie pacjentom. Dlatego stawiam na jakość w leczeniu, nauce i edukacji. Mamy świetnie przygotowaną grupę młodych kardiologów, i bardzo liczę na współpracę z nimi" - powiedziała prof. Stępińska podczas oficjalnego ogłoszenia nominacji, a Ministerstwo Zdrowia przytoczyło jej słowa w komunikacie prasowym.
Profesor Janina Stępińska ma szereg osiągnięć w Narodowym Instytucie Kardiologii, gdzie kierowała Kliniką Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Kliniką Wad Nabytych Serca. Jej doświadczenie oraz zaangażowanie w rozwój dziedziny kardiologii gwarantują dalszą wysokiej jakości pracę instytutu.
Dr Beata Jagielska, dotychczasowa prezes Szpitala Grochowskiego w Warszawie, objęła stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii. Wcześniej kierowała Kliniką Chorób Wewnętrznych i Kardioonkologii oraz pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Centrum Onkologii w Warszawie. Dr Jagielska, powołana również na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej dla województwa mazowieckiego, zaznaczyła, że priorytetem dla niej jest poprawa efektywności profilaktyki, wyników leczenia oraz zwiększenie dostępności do świadczeń onkologicznych.
- "Dużym wyzwaniem są działania na rzecz 'spłacania' długu zdrowotnego w onkologii, wywołanego przez COVID-19. Kluczowe aspekty to także działania w zakresie rozwoju onkologii" - podkreśliła dr Jagielska.
Specjalistki zastąpiły na stanowiskach prof. Jan Walewskiego (NIO-PIB) i prof. Łukasza Szumowskiego (NIKard).