BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Resort rozszerzy dostęp do tomografii tętnic wieńcowych
Według ekspertów obecne ograniczenia w specjalistyce są zbędne
Ministerstwo zdrowia zamierza znieść kryteria kwalifikacji do badania tętnic wieńcowych za pomocą tomografii komputerowej w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.
Do opiniowania został skierowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Przewiduje on zmianę warunków realizacji gwarantowanego „TK tętnic wieńcowych” w taki sposób, by usunąć kryteria kwalifikacji do badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych.
TK tętnic wieńcowych to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę anatomii krążenia wieńcowego. Zapewnia przy tym wysoką skuteczność w rozpoznawaniu zwężeń tętnic wieńcowych oraz anomalii ich rozwoju. TK tętnic wieńcowych jest badaniem mniej inwazyjnym i mniej kosztownym w porównaniu z koronarografią.
Obecnie, w ramach świadczeń gwarantowanych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, badanie przysługuje pacjentom po zabiegach koronoplastyki lub wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych.
Wprowadzona zmiana jest zgodna z oczekiwaniami ekspertów. Jak czytamy w uzasadnieniu, zgłaszają oni, że zarówno w literaturze jak i w wytycznych towarzystw naukowych wskazania do TK tętnic wieńcowych obejmują obecnie również przypadki, gdzie TK tętnic wieńcowych ma wykluczyć chorobę wieńcową, a nie tylko ją rozpoznać.
TK tętnic wieńcowych powinno się wykonywać w klinicznie niejednoznacznych przypadkach, by wykluczyć choroby naczyń wieńcowych oraz inne patologie serca i śródpiersia.
Resort planuje wprowadzić zmianę niezwłocznie po podpisaniu i ogłoszeniu rozporządzenia.