Od kwietnia recepty roczne wystawisz tylko po nowemu

System odrzuci próby zapisu e-recepty niezgodnej ze schematem

Do końca marca lekarze muszą przystosować oprogramowanie gabinetowe tak, by było zgodne z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. recept rocznych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Resort wyjaśnia, że nowe zasady wystawiania tzw. recept rocznych wprowadza nowela ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o refundacji leków. Zgodnie z jej zapisami, od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (tzw. system P1) obliczający ilość leku lub środka spożywczego przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.
Przypomnijmy, że od listopada pacjent, który dostał receptę roczną, nie może otrzymać w aptece od razu leku na cały rok, ale na maksymalnie 120 dni, a po resztę musi przyjść dopiero po upływie 90 dni.
By zautomatyzować proces wydawania leków i uniknąć pomyłek, od 1 marca ilość wydawanego jednorazowo leku w aptekach oblicza system. Problem w tym, że obecnie nie działa on prawidłowo, bo dawkowanie określane przez lekarzy w niekompatybilnych systemach gabinetowych często jest niemożliwe do odczytania przez system.
MZ informuje, że system informatyczny będzie prawidłowo funkcjonował, pod warunkiem wystawienia e-recepty według nowego schematu zapisania informacji o dawkowaniu. „Nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania” – czytamy w komunikacie MZ.
Jak wyjaśnia resort zdrowia, w okresie przejściowym, czyli do 31 marca 2024 r., możliwe będzie wystawianie e-recept w dotychczasowy sposób. Ale już od 1 kwietnia 2024 r. system informatyczny odrzuci próby zapisu e-recepty wystawionej niezgodnie z nowym schematem.
Dlatego – podkreśla resort – do 1 kwietnia 2024 r. oprogramowanie gabinetowe powinno zostać dostosowane do nowych wymogów.
Jak dodaje, wszelkie informacje techniczne oraz o zmianach dla dostawców oprogramowania są udostępniane przez Centrum e-Zdrowia.
Centrum e-Zdrowia potwierdza, że do końca miesiąca lekarze jeszcze mogą wystawiać receptę w dotychczasowy sposób. – Do 1 kwietnia 2024 r. osoby wystawiające e-recepty 360 mają obowiązek dostosować system gabinetowy do nowego schematu wystawiania e-recept 360, inaczej w trakcie zapisu będzie pojawiał się komunikat błędu uniemożliwiający wystawienie takiej recepty – ostrzega Centrum.

id