Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Kolorowy gabinet zabiegowy w UDSK w Białymstoku
Stworzyli minidżunglę, by poprawić nastrój małego pacjenta onkologicznego
W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku otwarto w piątek nowoczesny gabinet zabiegowy, który został tak urządzony, by dzieci chore na raka lepiej znosiły stres związany z procedurami medycznymi. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Bajkowa Fabryka Nadziei, która od wielu lat współpracuje z Kliniką Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK.
Gabinet, zaaranżowany na wzór kolorowej dżungli, został uroczyście otwarty przez 3,5-letniego pacjenta kliniki.
Prof. Maryna Krawczuk-Rybak, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, podkreśliła, że jego barwna atmosfera pozwala dzieciom na oderwanie uwagi od aspektów medycznych. Zaznaczyła również, że w gabinecie przeprowadzane są procedury pobierania krwi, a to właśnie tych zabiegów dzieci najczęściej się boją.
Dodała, że dzieci poddawane chemioterapii muszą regularnie przechodzić procedury monitorujące ich zdrowie, w tym badanie krwi, ze względu na toksyczność tego rodzaju leczenia dla organizmu.
Bartosz Trzeciak z Fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei wyjaśnił, że gabinet zabiegowy kojarzy się z traumą, z ciężkimi zabiegami. – Chcieliśmy to zmienić. Stworzyliśmy minidżunglę. Chodzi nam o to, żeby dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o bólu, cierpieniu – powiedział.
Dyrektor UDSK, prof. Anna Wasilewska, podkreśliła, że poprawa warunków pobytu dzieci chorych na raka w szpitalu ma ogromne znaczenie zarówno dla nich, jak i dla ich rodziców. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyraził zadowolenie z inicjatywy, która ma na celu ulżenie dzieciom w cierpieniu w trudnym okresie ich życia.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest jedynym wysokospecjalistycznym szpitalem dziecięcym w regionie, podlegającym Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku (UMB). Obecnie w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej tego szpitala przebywa na leczeniu stacjonarnym około 20 dzieci.