BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żyjemy dłużej. To dzięki ochronie zdrowia?
Najnowsze dane Eurostatu
Średnia długość życia w Europie wynosi już 81,5 roku - wynika z danych opublikowanych 3 maja przez Eurostat. W którym kraju żyje się najdłużej, a w którym najkrócej? Ile średnio żyją Polacy w poszczególnych województwach?
Według Eurostatu średnia długość życia Europejczyka wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19, a nawet go przekroczyła.
Zdrowo i dostatnio
Najdłużej żyją Szwajcarzy (średnia długość życia wynosi tam 84,8 roku), mieszkańcy Liechtensteinu (84,8 roku), Hiszpanie (84 lata) i Włosi (83,8 roku). Najkrócej żyje się w Bułgarii (75,8 roku), na Łotwie (75,9 roku) i w Rumunii (76,6 roku).
Dane ukazały ścisły związek długości życia z poziomem dobrobytu, jak również jakością opieki zdrowotnej. Kraje, gdzie żyje się najdłużej, a więc państwa skandynawskie, Włochy, Niemcy oraz Islandia uważane są za takie, gdzie opieka medyczna stoi na wysokim poziomie. Z kolei najkrócej żyje się na Bałkanach, a także na Litwie i Łotwie.
W 18 spośród 27 państw UE odnotowało wzrost średniej długości życia w porównaniu do poziomu z 2019 roku. Najbardziej zwiększyła się ona w Rumunii, gdzie wzrosła o rok. Wzrost o 0,8 roku miał miejsce na Litwie, a o 0,7 roku w Bułgarii, Czechach, Luksemburgu i na Malcie (obecnie 83,6 roku)
Największe spadki (0,4 roku) dotyczą Austrii (obecnie 81,6 roku) i Finlandia (obecnie 81,7 roku). O 0,2 roku spadła średnia długość życia w Estonii (obecnie 78,8 roku) i Holandii (82 lata).
Przeciętny Polak w porównaniu z 2019 roku żyje o 0,6 roku dłużej.
Mapa życia w Polsce
Spójrzmy jeszcze na ciekawe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Uwagę przykuwa utrzymująca się różnica między długością życia kobiet i mężczyzn oraz między mieszkańcami poszczególnych województw.
W Polsce oczekiwana długość życia dla kobiet wynosi 81,1, a dla mężczyzn -73,4.
GUS zwraca uwagę na duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w poszczególnych województwach. W 2022 r. rozpiętość między skrajnymi wskaźnikami dla mężczyzn wynosiła 2,8 roku. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (72,1 roku), natomiast najdłużej w województwie małopolskim (74,9 roku). Wśród kobiet zróżnicowanie jest niewiele mniejsze i wynosi 2,6 roku. Kobiety żyły najkrócej w województwie łódzkim (80 lat), a najdłużej w podlaskim (82,6 roku). Wyższa umieralność wśród mężczyzn w porównaniu do kobiet jest wyraźnie widoczna we wszystkich województwach. W 2022 r. dysproporcja między przeciętnym trwaniem życia mężczyzn i kobiet była największa w podlaskim (8,9 roku), a najniższa w kujawsko-pomorskim (6,9 roku).