BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stołeczni kardiochirurdzy wszczepili pierwsze w Polsce sztuczne serce nowej generacji
Nowa opcja dla pacjentów z zaawansowanymi chorobami serca
Całkowicie sztuczne serce francuskiej produkcji Aeson Carmat, które jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie kardiochirurgii, wszczepili po raz pierwszy w Polsce specjaliści z Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem profesora Mariusza Kuśmierczyka.
Implantacja zaawansowanego technologicznie urządzenia odbyła się 4 kwietnia i była 58 tego typu operacją na świecie. Pacjentem, który otrzymał to rozwiązanie, był 37-letni mężczyzna cierpiący na ciężką obukomorową niewydolność serca. Choroba ograniczała jego normalne funkcjonowanie do tego stopnia, że nie mógł wykonywać codziennych czynności. Z powodu dodatkowych schorzeń, w tym ciężkiego nadciśnienia płucnego, tradycyjna transplantacja serca nie wchodziła w grę.
Serce Aeson Carmat to zaawansowane urządzenie składające się z dwóch wirników, które napędzane są żelową substancją, zapewniającą płynną cyrkulację krwi. Wyposażone w czujniki, automatycznie dostosowuje swoje działanie do aktywności pacjenta, co pozwala na pełną swobodę ruchu. System monitorowania pozwala na ciągłą opiekę zarówno w szpitalu, jak i w domu pacjenta.
Z uwagi na ograniczoną liczbę dostępnych organów do przeszczepienia, nowe technologie, takie jak sztuczne serce, stają się coraz bardziej obiecującą opcją dla pacjentów z zaawansowanymi chorobami serca. Program przeszczepiania serc i płuc rozwijany w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ma się przyczynić do poprawy opieki nad pacjentami z niewydolnością serca.
Przed samą implantacją personel medyczny został przeszkolony przez ekspertów z firmy Carmat. Kardiochirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, perfuzjoniści oraz VAD koordynatorzy poznali różne aspekty opieki nad pacjentami na każdym etapie leczenia.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest jednym z wiodących ośrodków transplantacyjnych w Polsce, oferującym nowoczesne metody leczenia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Oprócz przeszczepień serca, klinika specjalizuje się również w różnorodnych metodach wspomagania krążenia krótko-, średnio- i długoterminowego: ECMO, kontrapulsacja wewnątrzaortalna, Impella 5,5, Impella RP, Heart Mate 3 oraz TAH: Carmat.
Skład zespołu implantującego:
Operator: prof. Mariusz Kuśmierczyk – kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej I Transplantologii
Asysta I: dr n.med. Radosław Wilimski
Asysta II: lek med. Karolina Żbikowska
Anestezjolog: lek med. Katarzyna Błońska – kierownik Oddziału Kardioanestezjologii
Anestezjolog II: lek med. Grażyna Popko
Pielęgniarki anestezjologiczne: mgr Agata Dębek, Magdalena Żak
Pielęgniarki operacyjne: mgr Katarzyna Szymańska, mgr Kornelia Oleradzka
Perfuzjoniści: mgr Izabella Tyburczy, Agnieszka Bocheńska, Marek Szczerba
Kardiolog – echokardiografista: dr hab. n. med. Monika Budnik
Kardiolodzy kwalifikujący: dr hab. n. med. Małgorzata Sobieszczańska-Małek, dr n. med. Katarzyna Kodziszewska
Koordynatorzy mechanicznego wspomagania krążenia: mgr Zuzanna Strząska-Kliś, Jakub Kościołek
Wsparcie merytoryczne Aeson Carmat: Ramzi Abi Akar, Pauline Devaux, Francesco Arechhi, Richard Ward.