Minimalnie inwazyjna operacja endometriozy w Łodzi

Przykład, jak ważne jest wczesne diagnozowanie

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi zastosowali nowoczesną technikę chirurgiczną w leczeniu endometriozy. Zespół chirurgów, pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szyłły, przeprowadził skomplikowany zabieg metodą laparoskopową, podczas którego uraz operacyjny jest minimalny, a rekonwalescencja pacjentki przyspieszona.

Technika operacyjna

Operacja, która miała miejsce w Łodzi, była szczególna z kilku powodów. Przede wszystkim cały zabieg przeprowadzono techniką laparoskopową, co oznacza, że pacjentka ma jedynie cztery niewielkie blizny o wymiarach pół na jeden centymetr. Prof. Krzysztof Szyłło podkreślił, że dzięki temu lekarze znacząco zminimalizowali uraz operacyjny, obniżyli ryzyko infekcji oraz skrócili czas rekonwalescencji.

Skala problemów z endometriozą

Endometrioza jest chorobą, która dotyka około 10% kobiet w Polsce. Często manifestuje się silnymi bólami, które mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie i wykluczać kobiety z aktywności zawodowej. Szczególnie dotkliwa jest dla pacjentek leczących się z powodu niepłodności, ponieważ endometriozę diagnozuje się u niemal co drugiej kobiety z tej grupy.

Wyzwania w leczeniu endometriozy

Brak skutecznego leku przeciwko endometriozie jest jednym z głównych wyzwań w jej leczeniu. Dostępne leki jedynie łagodzą objawy, ale nie prowadzą do wyleczenia. W wielu przypadkach jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja.

„Problemem jest brak skutecznego leku przeciwko endometriozie, a te, które są dostępne, nie powodują wyleczenia, a jedynie łagodzą objawy” − wyjaśnia prof. Krzysztof Szyłło.

Znaczenie wczesnej diagnostyki

Kluczowym elementem w leczeniu endometriozy jest wczesna diagnostyka. Niestety, wiele pacjentek przez lata chodzi od jednego specjalisty do drugiego, zanim zostanie postawiona trafna diagnoza.

„Pacjentki chodzą od jednego gabinetu do drugiego, ciągle są na zwolnieniach, stosują ogromną ilość leków, które nie są obojętne dla organizmu, a ostatecznie dopiero zabieg operacyjny jest dla nich ratunkiem” − mówi prof. Szyłło.

Rola lekarzy w diagnostyce

Lekarze odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu endometriozy. Ważny jest dobrze zebrany wywiad oraz przeprowadzone badanie ginekologiczne. Wiele pacjentek trafia do klinik po latach wizyt u różnych specjalistów, którzy nie przeprowadzili odpowiednich badań.

„Kobiety szukające pomocy powinny przede wszystkim ocenić swoje dolegliwości. Nie powinny zakładać, że jeśli coś boli, to nic się nie da z tym zrobić i tak już musi być. Nie musi” − podkreśla dr Piotr Szaflik.

Wnioski dla lekarzy

Sukces operacji w ICZMP w Łodzi pokazuje, jak ważne jest stosowanie nowoczesnych, minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych w leczeniu endometriozy. Lekarze powinni być świadomi najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie i dążyć do minimalizacji urazu operacyjnego, bo to przekłada się na lepsze wyniki leczenia i szybszą rekonwalescencję pacjentek. Nie mogą zapominać również o edukacji pacjentek oraz kłaść nacisk na dokładne badania i świadome podejście do zgłaszanych przez nie objawów, aby jak najszybciej wprowadzić skuteczne metody leczenia.

id, PAP