Bez finansowania nie ma reformy – szpitale powiatowe domagają się zapłaty

Rozpoczyna się dyskusja o przyszłości szpitali

O planowanej reformie szpitali i ich kłopotach finansowych kolejny raz dyskutowali przedstawiciele Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, wiceministrem Jerzym Szafranowiczem, prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Danielem Rutkowskim oraz wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jakubem Szulcem.

Waldemar Malinowski, prezes OZPSP, podkreślił, że obecna wycena świadczeń jest zbyt niska i trudno jest mówić o poprawie funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia. – W obecnej sytuacji większość środków, którymi dysponują szpitale, jest przeznaczana na podwyżki dla personelu – stwierdził.

Zwrócił też uwagę, że brak płatności za nadwykonania w świadczeniach limitowanych oraz nielimitowanych burzy płynność finansową szpitali i zagraża ich dalszemu funkcjonowaniu.

Podczas spotkania poruszono też temat podwyżek minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

Przypomnijmy, że miesiąc temu minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała koncepcję tzw. odwróconej piramidy świadczeń – przeniesienia ciężaru realizacji świadczeń z lecznictwa szpitalnego do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Ta reforma ma być odpowiedzią na przewidywaną lukę finansową w Narodowym Funduszu Zdrowia, która może wynieść niemal 160 miliardów złotych w ciągu najbliższych trzech lat. 

Zmiany mają objąć także przekształcenie struktury szpitalnictwa w Polsce. Oddziały mają zmieniać się dobrowolnie z całodobowych na dzienne, co oznacza, że pacjenci będą przyjmowani na planowe leczenie w ciągu dnia bez konieczności spędzania kilku dni w szpitalu. Reforma zakłada, że oddziały będą mogły być przekształcane w poradnie ambulatoryjne, co ma na celu uproszczenie procesu leczenia i odciążenie szpitali. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji i szykowania zmian legislacyjnych.

Jak przekazał Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, w najbliższych tygodniach planowane są pierwsze spotkania w terenie z przedstawicielami samorządów i dyrektorów szpitali ze stroną rządową, podczas których dyskutowana będzie kwestia planowanej reformy. OZPSP przekazał minister Leszczynie swoje propozycje zmian w prawie, które mają zmniejszyć wymogi dla szpitali.


id