Lekarze ostrzegają przed obniżeniem kwalifikacji ordynatorów SOR-ów
Naczelna Rada Lekarska o prawdziwych przyczynach trudności kadrowych
Poważne zaniepokojenie nowymi wymogami dla ordynatorów szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) proponowanymi przez resort zdrowia wyraziło Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zgodnie projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia kandydaci na to stanowisko nie muszą już posiadać tytułu specjalisty lub specjalizacji II stopnia, co stoi w sprzeczności z dotychczasowymi standardami wymaganymi w ochronie zdrowia.
W opinii samorządu lekarskiego, stanowisko ordynatora, zwłaszcza na oddziale ratunkowym, wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i powinno być obsadzone przez lekarzy z najwyższymi kwalifikacjami. Wprowadzenie obniżonych wymagań stwarza ryzyko, że na kluczowe stanowiska w tak odpowiedzialnych jednostkach mogą trafić osoby niedostatecznie przygotowane do podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.
Prezydium NIL zwraca uwagę, że obecne problemy z pozyskiwaniem lekarzy do pełnienia funkcji kierowniczych na SOR-ach mają głównie podłoże prawne. Praca na takich oddziałach wiąże się z dużym stresem i ryzykiem odpowiedzialności, a brak odpowiednich regulacji prawnych, takich jak klauzula wyższego dobra, utrudnia lekarzom pełnienie funkcji ordynatora. To właśnie takie zmiany, a nie obniżenie wymagań, zdaniem NIL powinny stanowić priorytet dla Ministerstwa Zdrowia.
Mimo trudnej sytuacji kadrowej w ochronie zdrowia, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że proponowane zmiany w projekcie rozporządzenia mogą być dopuszczalne wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe. Zdecydowane obniżenie standardów kwalifikacyjnych dla ordynatorów SOR w długoterminowej perspektywie nie jest jednak akceptowalne.