Innowacyjna operacja rekonstrukcji twarzy w Olsztynie

Specjaliści przywrócili nadzieję 14-letniej pacjentce

Specjaliści z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przeprowadzili pionierską operację u 14-letniej pacjentki cierpiącej na połowiczy niedorozwój twarzy – rzadką i skomplikowaną wadę wrodzoną – poinformował szpital w mediach społecznościowych.

O szczegółach zabiegu, który trwał ponad pięć godzin, opowiedzieli specjaliści w Radiu Olsztyn.

Operacja opierała się na autorskiej metodzie rekonstrukcji żuchwy, która zakładała wykorzystanie kości strzałkowej oraz indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki zastosowaniu technologii wirtualnej rzeczywistości zespół chirurgów precyzyjnie zaplanował każdy etap zabiegu. Modelowanie kości pacjentki i dostosowanie protezy pozwoliły na osiągnięcie wyjątkowej dokładności.

Jak podkreślił dr Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i główny operator zabiegu, była to pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce u pacjenta z połowiczym niedorozwojem twarzy, z wykorzystaniem protezy stawu i mikrochirurgicznej rekonstrukcji żuchwy.

Z kolei dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala, nazwała operację przełomem zarówno dla pacjentki, jak i całej polskiej chirurgii dziecięcej.

Rekonstrukcja żuchwy i poprawa symetrii twarzy to zaledwie początek leczenia dziewczynki. Teraz konieczna będzie stopniowa odbudowa uzębienia oraz rehabilitacja funkcji oddechowych i mowy. Lekarze liczą, że zabieg znacznie poprawi jakość życia pacjentki oraz da jej szansę na pełniejsze funkcjonowanie w przyszłości.


id, Źródło: Radio Olsztyn