Specjaliści z Poznania wprowadzają nowoczesne standardy leczenia niedosłuchu

Aktywny implant na przewodnictwo kostne wszczepiono po raz pierwszy w Polsce

Oddział Kliniczny Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu pod kierownictwem dr hab. n. med. Jacka Banaszewskiego jako pierwszy ośrodek w Polsce i jeden z pierwszych w Europie wprowadził nowy implant słuchowy Osia OSI300 - system aktywnego implantu na przewodnictwo kostne, który nie stanowi przeszkody w wykonaniu badania rezonansu magnetycznego – poinformował szpital w mediach społecznościowych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu należy do wiodących ośrodków w kraju wszczepiających różne implanty słuchowe, przede wszystkim ślimakowe i na przewodnictwo kostne pacjentom dotkniętym niedosłuchem. Łącznie wszczepiono tu już ponad 2,5 tysiąca urządzeń. 

Implanty na przewodnictwo kostne wszczepiane są w szpitalu od lat 90-tych. Początkowo, przez wiele lat wszczepiano tu tzw. implanty pasywne (przetwornik umieszczony jest poza ciałem pacjenta), a od roku 2019 wprowadzono tzw. implanty aktywne (przetwornik wprowadzany do ciała pacjenta). 

Zaletą implantów aktywnych jest dobra jakość dźwięku i wysoka estetyka. Częstym ograniczeniem – niemożność wykonywania badań rezonansu magnetycznego po implantacji.

Aktywny implant słuchowy wszczepiany w Klinice to piezoelektryczny system Osia, którego pierwsze modele wczepiane były od 2019 roku. Nowa wersja implantu Osia OSI300 różni się od poprzednich konstrukcją magnesu. Zastosowane w nim rozwiązania umożliwiają wykonanie badania rezonansu magnetycznego o mocy 3 Tesli bez konieczności operacyjnego usuwania magnesu na czas badania. Dają mniejsze artefakty w przypadku wykonywania badania rezonansu magnetycznego głowy i są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia na czas badania w przypadku konieczności obrazowania okolicy w pobliżu samego implantu.

Specjaliści z Oddziału Klinicznego Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej mają największe w Polsce doświadczenie w stosowaniu aktywnego implantu słuchowego Osia, którym dzielą się podczas licznych konferencji naukowych i szkoleniowych oraz w publikacjach. 


id