Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej: więcej dietetyki i edukacji zdrowotnej

Czy nowe zasady poprawią jakość opieki?

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), które wchodzą w życie na mocy nowego zarządzenia Prezesa NFZ. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim finansowania porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych, a także wprowadza ważne zmiany dla placówek realizujących tzw. budżet powierzony.

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że zmiany są niewielkie, ale dla lekarzy rodzinnych i ich pacjentów mogą mieć duże znaczenie. Co dokładnie zmienia się w POZ?

Większy nacisk na profilaktykę i edukację

Od 1 stycznia 2025 roku NFZ będzie finansował do dziewięciu porad edukacyjnych i konsultacji dietetycznych w ciągu roku kalendarzowego, z możliwością ich elastycznego dostosowania do potrzeb pacjentów. Obecnie dostępnych jest tylko sześć porad edukacyjnych i trzy konsultacje dietetyczne na jednego pacjenta. Wprowadzenie większej liczby tych świadczeń to odpowiedź na rosnącą potrzebę wsparcia pacjentów w radzeniu sobie z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy otyłość.

Jednak lekarze zwracają uwagę, że sama liczba porad to nie wszystko. Problemem może być brak dostępności dietetyków w mniejszych ośrodkach. Obawiają się, że nie wszystkie POZ będą mogły w pełni realizować te świadczenia.

Obostrzenia w ramach budżetu powierzonego

Nowelizacja przedłuża do 30 czerwca 2025 roku możliwość realizacji świadczeń w ramach budżetu powierzonego, ale stawia również surowe wymagania. Jeśli świadczeniodawca nie podejmie realizacji tych zadań w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, nie będzie mógł korzystać z ryczałtu.

To może być trudne dla mniejszych placówek, które często mają trudności z wdrożeniem nowych świadczeń w tak krótkim czasie.

Więcej biurokracji dla lekarzy?

Zgodnie z nowymi wytycznymi w dokumentacji uczniów lekarze będą musieli uwzględniać informacje o typie niepełnosprawności. To element nowych przepisów związanych z dokumentacją medyczną. Chociaż może się wydawać, że to drobna zmiana, lekarze obawiają się, że wprowadzi dodatkowe obciążenia administracyjne.

Choć więc zmiany w POZ mają zalety – przede wszystkim rozszerzenie profilaktyki dietetycznej – wielu lekarzy postrzega je jako kolejne wyzwanie, które wymaga dostosowania się do nowych zasad. Jednocześnie eksperci wskazują, że wdrożenie tych zmian zależy od odpowiedniego wsparcia ze strony NFZ.


id, Źródło: NFZ.gov.pl