Pionierski zabieg wrodzonej wady serca w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

Leoś świętuje Boże Narodzenie w domu

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach podczas konferencji prasowej lekarze oraz rodzina małego Leosia poinformowali zakończonej sukcesem walce o życie chłopca. W wydarzeniu uczestniczyli prof. Jacek Kusa, dr Grzegorz Zalewski i dr Luiza Zalewska, którzy przez wiele miesięcy intensywnie opiekowali się chłopcem.

Historia małego Leosia

Leoś przyszedł na świat przedwcześnie, ważył zaledwie 1050 gramów. Już w pierwszych dniach życia zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca – dwuodpływową komorę prawą. Pacjent trafił do GCZD w Katowicach. W pierwszym miesiącu życia chłopca przeprowadzono zabieg bandingu tętnicy płucnej, a wkrótce potem zidentyfikowano rzadką i postępującą chorobę dużych naczyń żylnych – zwężenie żył płucnych, które zagrażało życiu dziecka.

Pomimo intensywnego leczenia i trzykrotnie przeprowadzonej balonoplastyki implantowanych stentów, stan Leosia pogarszał się, co zmusiło lekarzy do podjęcia pionierskiego kroku – przeprowadzenia pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych na świecie operacji korekcji wady spływu żył płucnych z autotransplantacją serca.

Przełomowy zabieg

Operacja, która odbyła się 3 tygodnie temu, trwała 12 godzin i wymagała wyjątkowej precyzji oraz współpracy wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów. Serce chłopca zostało usunięte z klatki piersiowej, naprawione poza jego organizmem, a następnie z powrotem zreimplantowane. W trakcie zabiegu kardiochirurdzy dokonali unikalnego poszerzenia żył płucnych bez użycia sztucznych materiałów, usuwając tkanki powodujące zwężenie.

W skład zespołu operacyjnego weszli kardiochirurdzy GCZD, echokardiografista, anestezjolodzy, neonatolodzy, perfuzjoniści oraz pielęgniarki. Wszystkim przewodził dr Grzegorz Zalewski przy wsparciu dr. Grzegorza Gęcy, dr Pauliny Kopacz, dr Piotra Stanka oraz innych wybitnych specjalistów.

Sukces i radość

Operacja zakończyła się pełnym sukcesem – serce Leosia zaczęło bić normalnie po ponownym umieszczeniu w klatce piersiowej. Dziś chłopiec opuszcza szpital, by spędzić Boże Narodzenie w domu z rodziną. 

Rodzice pacjenta mówili o wdzięczności dla zespołu GCZD, który nie tylko uratował życie ich syna, ale także dał nadzieję dla innych dzieci z podobnymi schorzeniami. Profesor Jacek Kusa zaznaczył, że sukces jest wynikiem współpracy wielu oddziałów i pasji do niesienia pomocy najmłodszym pacjentom.


id, Źródło: gczd