Specjaliści z UMK wezmą udział w medycznej akcji humanitarnej w Etiopii

W trudnych warunkach lekarze wykonają zabiegi neurochirurgiczne i ginekologiczne

Ginekolog i genetyk kliniczny prof. Magdalena Pasińska oraz neurochirurg prof. Zygmunt Siedlecki, specjaliści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK), wezmą udział w misji medycznej w Etiopii, organizowanej przez stowarzyszenie Polish Medical Team – Helping Hand.

Jak poinformowało w swoich mediach społecznościowych Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, w 2025 roku misja Polish Medical Team – Helping Hand będzie składać się z zespołów: neurochirurgicznego, urologicznego, ginekologicznego oraz chirurgicznego. W grupie neurochirurgów, oprócz prof. Siedleckiego, znajdą się także: dr n. med. Sebastian Grzyb oraz dr Kajetan Hadzik. Operacje odbędą się w dwóch szpitalach w Addis Abebie – Armed Forces General Hospital (szpital wojskowy) oraz Alert Hospital (szpital cywilny).

Jedną z najważniejszych procedur neurochirurgicznych będzie przezskórna, małoinwazyjna stabilizacja kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Technika ta jest w Etiopii praktycznie niestosowana z powodu braku odpowiednich zestawów i implantów. Prof. Siedlecki wykona ją u pacjentów po różnego rodzaju urazach, np. upadkach lub wypadkach komunikacyjnych. Metoda pozwala na zmniejszenie urazu okołooperacyjnego oraz szybsze złagodzenie bólu wynikającego z niestabilności kręgosłupa. Kolejnymi procedurami będą kranioplastyki, czyli uzupełnianie ubytków kości czaszki po urazach lub wcześniejszych operacjach oraz zabiegi na odcinku szyjnym kręgosłupa.

Zespół ginekologiczny poleci do miasta Hawassa, gdzie będzie wykonywać zabiegi operacyjne oraz przeprowadzać badania diagnostyczne. Wyjazd jest szczególnie istotny, ponieważ w południowej prowincji Etiopii dostęp do opieki medycznej jest jeszcze bardziej ograniczony niż w Addis Abebie. Część zespołu przeprowadzać będzie zabiegi ginekologiczne w University – College of Medical & Health Science, natomiast diagnostyką i opieką nad kobietami w ciąży lekarze zajmować się będą w Bushulo Mother and Child Health Specialty Center.

Stowarzyszenie Polish Medical Team – Helping Hand jest związane z fundacją humanitarną Open Wings. W sierpniu 2024 roku, przy wsparciu tej fundacji, zrealizowano projekt, którego celem było zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej dla najbiedniejszych mieszkańców regionu Sofia i Boeny na Madagaskarze. Przebadano 75 kobiet, które następnie otrzymały profesjonalną konsultację ginekologiczną, badanie USG oraz analizy laboratoryjne. Większość pacjentek borykała się z bezpłodnością, przewlekłym bólem i chorobami zakaźnymi. U pacjentek z podejrzeniem nowotworów wykonano pobrania do badań histopatologicznych. Kobiety ciężarne otrzymały suplementy diety i lekarstwa.

Warunki leczenia podczas misji są trudne – często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, konieczne jest uruchomienie agregatów. W wielu szpitalach brakuje bieżącej wody. Trudności na granicy i w trakcie podróży wymagają doświadczenia w organizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Pomaga dr Bizuayehu Mengesha Tegene – anestezjolog pracujący na co dzień w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, który dzięki swoim kontaktom w etiopskim Ministerstwie Zdrowia i Obrony oraz biegłej znajomości języka amharskiego wielokrotnie rozwiązywał problemy na lotniskach czy podczas kontroli wojskowych.

Mimo tych trudności udział w misjach to niezapomniane doświadczenie, dlatego wielu lekarzy już planuje udział w kolejnych wyjazdach.

id, Źródło: UMK