Ogólnopolski Dzień Żałoby Medyków i Marsz Milczenia, by powiedzieć „dość” przemocy

6 maja i 10 maja wybrzmi żal i sprzeciw

6 maja w całej Polsce odbędzie się Ogólnopolski Dzień Żałoby i Protestu Środowiska Medycznego. Inicjatorem jest Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Akcja jest reakcją na tragiczną śmierć dr. Tomasza Soleckiego – lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który zginął 29 kwietnia w swoim miejscu pracy.

Śmierć dr. Soleckiego poruszyła środowisko medyczne i akademickie, a także szerokie grono mieszkańców Krakowa i całego kraju. Była efektem narastającej przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia, którzy coraz częściej stają się ofiarami agresji – zarówno słownej, jak i fizycznej.

W geście solidarności i wspólnego sprzeciwu wobec przemocy, 6 maja o godzinie 12:00 pracownicy szpitali, przychodni, uczelni medycznych i innych instytucji związanych z ochroną zdrowia wyjdą przed swoje miejsca pracy. Towarzyszyć temu będzie wywieszenie czarnych flag, włączenie syren alarmowych oraz minuta ciszy. Przewidziane są także przemówienia kierowników placówek, rektorów i dyrektorów – każdy głos ma znaczenie. Organizatorzy zachęcają do dokumentowania tego momentu i publikowania zdjęć pod oficjalnym postem na Facebooku, by pokazać jedność środowiska medycznego.

„Na miejscu doktora Soleckiego mógł być każdy z nas” – podkreśla OIL w Krakowie. „Napaść na przedstawiciela zawodu medycznego – niezależnie od miejsca wykonywanej pracy – musi być traktowana z całą surowością prawa, tak jak napaść na policjanta czy żołnierza”.

To jednak nie koniec działań. Cztery dni później, 10 maja w Warszawie, odbędzie się Marsz Milczenia Medyków, organizowany przez Naczelną Izbę Lekarską, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz inne organizacje zawodów medycznych. Marsz ma być wyrazem żałoby, solidarności i stanowczego apelu o szacunek oraz bezpieczeństwo dla osób wykonujących zawody medyczne.

W komunikacie organizatorzy zaznaczają: „Zapraszamy do udziału wszystkich członków naszego środowiska. O szczegółach organizacyjnych będziemy informować na bieżąco.”

Środowisko medyczne apeluje do władz państwowych – Prezydenta RP, parlamentarzystów oraz całego społeczeństwa – o zdecydowane działania na rzecz zmiany prawa i przeciwdziałania agresji wobec osób, które każdego dnia stają na pierwszej linii frontu walki o ludzkie życie i zdrowie.


id