Nowe otwarcie współpracy WUM i uczelni z Ukrainy

Akademie przewidują wspólne projekty naukowe i edukacyjne

Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) podpisał 8 maja z Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku (Ukraina) rozszerzone memorandum o współpracy. Dokument przewiduje wspólne projekty naukowe, rozwój dydaktyki medycznej, wymianę kadry oraz wsparcia organizacyjnego.

Obie uczelnie współpracują od 2011 r., jednak wojna w Ukrainie sprawiła, że zacieśniły partnerstwo. Od 2022 r. WUM wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym przeszkolił ponad 1000 ukraińskich instruktorów z zakresu ratownictwa medycznego, a łącznie nowoczesne kompetencje zdobyło ok. 5000 osób personelu medycznego.

Porozumienie obejmuje:

• realizację wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych,

• tworzenie i wdrażanie programów nauczania,

• wymianę akademicką i szkolenie kadry,

• organizację konferencji oraz wspólną publikację wyników badań,

• wsparcie rozwoju ośrodków symulacji medycznych i dydaktyki klinicznej.

Zgodnie z zapowiedziami uczelnie planują m.in. wspólne programy doktoranckie oraz rozwój egzaminów OSCE w oparciu o doświadczenia WUM.

Prof. Roman Yatsyshyn, rektor uniwersytetu w Iwano-Frankiwsku, podkreśla, że Ukraina potrzebuje szybkiego kształcenia nowej kadry medycznej – z uwagi na potrzeby wojenne, jak i reformę systemu ochrony zdrowia. Szczególnie ważna jest wymiana wiedzy i wzorców organizacyjnych.

Rektor WUM, prof. Rafał Krenke, podkreśla, że współpraca ta ma wymiar nie tylko emocjonalny, ale i strategiczny: „Będzie ona korzystna dla obu stron. Koleżanki i koledzy z Iwano-Frankiwska oczekują nie tylko wiedzy, ale i wsparcia w zakresie rozwoju dydaktyki i organizacji systemu kształcenia”.

Delegacja ukraińska odwiedziła m.in. Centrum Symulacji Medycznych WUM, które stało się punktem odniesienia dla modernizowanego centrum w Iwano-Frankiwsku. W planach jest m.in. współpraca przy organizacji egzaminów OSCE – nowoczesnych i obiektywnych egzaminów umiejętności klinicznych.


id, Źródło: WUM