Centralna e-rejestracja obowiązkowa od 2026 roku

Ostatnia szansa, by wejść do systemu na preferencyjnych warunkach i otrzymać dofinansowanie

Pilotaż centralnej e-rejestracji potrwa do końca 2025 roku, a w 2026 roku system stanie się rozwiązaniem obowiązkowym. Ministerstwo Zdrowia informuje, że placówki, które chcą skorzystać z preferencyjnych warunków uczestnictwa w pilotażu, mogą zgłaszać się tylko do 1 grudnia 2025 r.

Ustawa wprowadzająca obowiązek umawiania wizyt przez centralną e-rejestrację wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r. Świadczeniodawcy powinni już teraz dołączyć do systemu – tylko w ramach pilotażu mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Jak podkreśla resort zdrowia, centralna e-rejestracja ma przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Co to jest centralna e-rejestracja?

To ogólnopolski system, który ma zintegrować proces rejestracji pacjentów i zapewnić łatwiejszy dostęp do świadczeń medycznych. W pierwszym etapie pilotażu obejmuje: kardiologię i badania profilaktyczne: mammografię i cytologię.

– Zaczynamy od kardiologii, bo to bardzo ważne. Niestety, w Polsce najczęstszymi przyczynami zgonów są nowotwory i choroby układu krążenia – mówiła Izabela Leszczyna, gdy latem 2024 r. uruchamiano pilotaż.

Co zyskują pacjenci?

Obecnie pacjenci mogą korzystać z systemu poprzez: Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – sekcja Plan Leczenia, aplikację mobilną mojeIKP – sekcja e-Zdrowie → Plan Leczenia. Dostępne funkcje to: umawianie wizyt pierwszorazowych do kardiologa (wymagane e-skierowanie), zapisy na badania profilaktyczne (mammografia i cytologia), odwoływanie i zmiana terminów wizyt bez konieczności dzwonienia lub osobistej wizyty, automatyczne SMS-y z przypomnieniem o wizycie, z możliwością jej odwołania jednym kliknięciem.

Dzięki temu system pozwala skrócić czas oczekiwania i lepiej wykorzystać dostępne terminy - jedne z najczęstszych bolączek pacjentów i lekarzy. W efekcie łatwiej będzie umówić i odwołać wizytę.

Co zyskują placówki medyczne?

Pilotaż ma przygotować przychodnie do obowiązkowego wdrożenia systemu od stycznia 2026 r. Placówki uczestniczące w programie mogą liczyć na: jednorazowe dofinansowanie – m.in. na integrację z systemem centralnej e-rejestracji i comiesięczny ryczałt – naliczany na podstawie liczby zrealizowanych świadczeń zarejestrowanych w systemie.

Kto może wziąć udział?

Do pilotażu mogą przystąpić placówki, które udzielają świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w kardiologii oraz badań profilaktycznych w programach mammografii i cytologii. Ponadto mają umowę z NFZ w zakresie objętym pilotażem, oprogramowanie obsługujące e-skierowania i zdarzenia medyczne, system informatyczny zgodny z wymogami technicznymi centralnej e-rejestracji oraz zintegrowaną aplikację do obsługi pilotażu współpracującą z systemem P1.


id, Źródło: MZ.gov.pl