EPS: rząd przyjął projekt o centralnej bazie szpitalnej

Nowy system pozwoli na monitorowanie zasobu łóżek, pracowników medycznych, czy krwi w szpitalach w całej Polsce. Ograniczy też przewożenie chorych ze szpitala do szpitala

Wprowadzenie systemu Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS) to główny cel nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ma usprawnić organizację opieki medycznej - szczególnie w stanach nagłych - oraz wspierać działania ratownicze i zarządzanie kryzysowe. Dostęp do niego będzie miał m.in. minister obrony. 

- Wdrożenie systemu zostanie sfinansowane ze środków unijnych - informuje rzecznik rządu Adam Szłapka.

Nie tylko na wypadek wojny czy pandemii  

EPS umożliwi w czasie rzeczywistym monitorowanie materialnych i ludzkich zasobów systemu ochrony zdrowia: łóżek szpitalnych, pracowników medycznych, wyrobów medycznych, środków ochrony indywidualnej, gazów medycznych oraz krwi i jej składników. 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że w Polsce istnieją podobne rozwiązania na poziomie wojewódzkim, ale nie są one ze sobą zintegrowane. Nie zapewniają też dostępu do gromadzonych danych z poziomu centralnych organów administracji rządowej.

„Wiele danych wprowadzanych jest manualnie, co stanowi znaczne obciążenie dla pracowników ochrony zdrowia, a wartość tych danych była często niewystarczającej jakości. Utworzenie EPS jest odpowiedzią na te problemy” – wyjaśnia resort zdrowia.

Korzyści dla chorych

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że „nowy system wpłynie również na poprawę sytuacji pacjentów. Dzięki dostępowi do pełnej i aktualnej informacji z terenu np. powiatu lub województwa, będzie można skutecznie skierować karetkę z pacjentem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia do miejsca, gdzie przyjęcie pacjenta i wykonanie zabiegu będzie możliwe w danej chwili. Ograniczy to przewożenie pacjenta pomiędzy szpitalami, pozwoli na zapewnienie diagnostyki oraz leczenia odpowiedniego do stanu pacjenta”.

MZ zaznacza, że system nie będzie gromadził danych medycznych pacjentów.



syl, Ministerstwo Zdrowia