"Afera maseczkowa" wraca do gry? Ministerstwo Zdrowia nie składa broni
Nieprawidłowości przy zakupie sprzętu ochronnego – rząd analizuje kolejne kroki prawne.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że nie rezygnuje z działań w sprawie tzw. afery maseczkowej. Trwa analiza, czy decyzja sądu o podtrzymaniu umorzenia śledztwa nie była skutkiem niewłaściwego przygotowania zawiadomienia przez ówczesnego wiceministra Janusza Cieszyńskiego. Resort sprawdza także, czy istnieją podstawy prawne do odzyskania wydanych środków publicznych oraz pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zaniedbań.
Zakup maseczek bez norm
Sprawa dotyczy zakupu 120 tys. maseczek ochronnych z Chin za 4,8 mln zł w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19. Jak wykazały późniejsze badania, dostarczony sprzęt nie spełniał polskich norm bezpieczeństwa. Pojawiły się też wątpliwości co do autentyczności certyfikatów.
Afera nabrała rozgłosu po publikacji „Gazety Wyborczej”, która ujawniła, że jednym z kontrahentów była firma żony znajomego brata ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W związku z odmową zwrotu środków za wadliwy sprzęt, Janusz Cieszyński złożył zawiadomienie do prokuratury 13 maja 2020 r.
Śledztwo umorzone, decyzja podtrzymana
Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała transakcję za przejrzystą i umorzyła postępowanie w lutym 2024 r. Stwierdziła, że sprzedawcy dochowali należytej staranności. Ministerstwo Zdrowia, na czele z minister Izabelą Leszczyną, złożyło zażalenie, argumentując, że śledczy nie przeprowadzili wyczerpującego postępowania dowodowego.
27 czerwca 2025 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie i podtrzymał decyzję prokuratury. W ocenie wielu obserwatorów i części polityków była to decyzja kontrowersyjna – uznali oni, że sprawa została potraktowana zbyt pobieżnie.
MZ: Nieprawidłowości są bezsporne
„Bezspornym jest, że w sprawie doszło do nieprawidłowości – zawiadomienie złożył sam wiceminister zaangażowany w transakcję” – stwierdza resort w oficjalnym komunikacie. Dodano, że analizowana jest możliwość podjęcia dalszych kroków prawnych, które pozwolą na odzyskanie środków oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób winnych błędów proceduralnych.