Spektakularna transplantacja nerek w UCK WUM

Dawcą było dziecko, biorcą osoba dorosła

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK WUM przeprowadzono operację jednoczesnego przeszczepienia dorosłemu biorcy obu połączonych ze sobą nerek (en-bloc), które zostały pobrane od zmarłego dawcy pediatrycznego – poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Przeszczepienia połączonych ze sobą nerek nadal są rzadkością w Polsce i na świecie. Zabieg, który wykonali specjaliści kliniki kierowanej przez prof. Zbigniewa Gałązkę, był unikalny także ze względu na niestandardowe kryteria dopasowania dawcy i biorcy. Nerki dziecka są dużo mniejsze niż u dorosłego, co zwiększa poziom trudności przeszczepienia.

Od 2,5 letniego, ważącego kilkanaście kilogramów zmarłego dawcy pobrano serce i wątrobę dla biorców pediatrycznych. Nerki pobrał zespół z naszej kliniki.

– „Do tej operacji przygotowywaliśmy się od miesięcy. Gdy nasz koordynator transplantacyjny zadzwonił, że jest dawca, dla którego Centrum Zdrowia Dziecka nie ma odpowiedniego biorcy, wiedzieliśmy, że to właściwy moment” – wyjaśnia dr n. med. Michał Macech z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK WUM.

Każda z pobranych nerek miała około 5 cm długości. Z uwagi na uwarunkowania anatomiczne, konieczna była rekonstrukcja i reimplantacja dwumilimetrowych naczyń nerkowych do fragmentu siedmiomilimetrowej aorty dawcy.

W tym czasie wytypowano biorcę. Został nim 31-letni mężczyzna chorujący na nefropatię IgA. Pacjent był dializowany od 6 lat, od ponad dwóch lat nie wydzielał własnego moczu.

Jak tłumaczy dr Michał Macech, podczas typowych przeszczepień od dorosłego dawcy zmarłego do dorosłego biorcy nie istnieje problem tego, że narząd będzie rosnąć. W przypadku dawcy dziecięcego konieczne było wykonanie mikro zespoleń naczyniowych i odpowiednie ułożenie obu nerek na talerzu biodrowym.

Nerki podjęły czynność już na stole operacyjnym, a biorca od razu zaczął obniżać poziom kreatyniny, do wartości prawidłowych. W kontrolnych badaniach obrazowych nerki zdążyły już urosnąć do 8 cm.

W skład zespołu pobierającego weszli: dr n. med. Michał Macech, dr n. med. Krzysztof Madej, instrumentariuszka Małgorzata Klimczak.

Przeszczepienia dokonali: dr n. med. Michał Macech, prof. Zbigniew Gałązka, anestezjolog: dr Alicja Kwiatkowska, zespół pielęgniarski: Izabela Gizińska, Edyta Zhulevich (instrumentariuszki), Anna Chrostowska (anestetyczka).

Opiekę nefrologiczną po przeszczepieniu sprawowali: prof. Jolanta Małyszko, dr hab. med. Ewa Wojtaszek, dr n. med. Tomasz Głogowski, dr Zuhier Shebani.

id, Źródło: wum.edu.pl