Co znajdziesz w artykule?

Coraz częściej spotykamy się z doniesieniami na temat agresji w stosunku do lekarzy. Pacjenci i ich rodziny mogą, poprzez napaść fizyczną, stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia lekarzy. Ponadto w codziennej praktyce doświadczamy dużego obciążenia psychicznego i coraz częściej mówi się o zjawisku wypalenia zawodowego. W poniższej publikacji omówimy możliwe zagrożenia wynikające z pracy w gabinecie neurologicznym, choć zapewne lekarze innych specjalności również będą mogli je odnieść do swoich doświadczeń

Spis treści

Rozpatrując problematykę zagrożeń w gabinecie neurologicznym, możemy je podzielić na zagrożenia fizyczne i psychiczne. Zagrożenia fizyczne to m.in. agresja pacjenta, ale także narażenie na infekcje, podrażnienia przez środki dezynfekujące i przeciążenia ciała (np. podczas badania chorego). Do zagrożeń psychicznych należą zjawisko wypalenia zawodowego, stres oraz przewlekłe zmęczenie. Należy też pamiętać, że w przypadku ofiary fizycznej agresji skutki mogą obejmować również uraz psychiczny,